Добрий день.
Сьогодні 11 квітня 2022 року
Запрошую на дистанційний урок географії учнів 7 та 8 класів.
Географія 7 клас
Тема: Озера Євразії.
Пропоную переглянути:
1. Загальна характеристика озер
Озера Євразії різні за походженням улоговин, розмірами, глибинами, солоністю й розміщені нерівномірно.
Найбільша кількість озер на північному заході Євразії.
Льодовиково-тектонічне походження: Ладозьке (найбільше в Європі) й Онезьке. Льодовикові — Женевське, Боденське.
Тектонічні — Байкал, Іссик-Куль, Мертве море.
Вулканічні — поширені на Камчатці, Японських і Філіппінських островах, Малайському архіпелазі.
Залишкові (реліктові) — збережені на місці давніх водойм, які існували в умовах вологішого клімату: Каспійське й Аральське моря.
2. Видатні озера Євразії
Виступи учнів, що отримали випереджальне завдання, з повідомленнями.
Байкал — найглибше озеро планети. Глибина — 1642 м, протяжність 636 км, найбільша ширина 79 км; містить понад 20 % запасів поверхневих прісних вод земної кулі. Впадає 1123 річки, витікає лише одна Ангара.
Каспійське море — найбільше за площею озеро у світі. На території, яку воно займає, — 376 тис. км2,— могли б розміститися така велика європейська держава, як Німеччина. Основною водною артерією, яку живить Каспій, є Волґа.
Балхаш у Центральній Азії — єдине у світі озеро, де солоність води в різних його частинах суттєво відрізняється. У західній частині Балхашу вода прісна, а у східній — солонувата. Річка Ілі, яка, впадаючи в озеро, опрісняє його західну частину, витягнута. Серпоподібна форма озера перешкоджає швидкому перемішуванню води.
Мертве море — розташоване на північному заході Аравійського півострова в найглибшій западині світу на 295 м нижче від рівня океану. Узбережжя Мертвого моря є найнижчою частиною суходолу на Землі. Солоність води в морі становить 260-270 %о.
Сарезьке озеро на Памірі — одне з наймолодших на земній кулі: утворилося 1911 р. під час землетрусу внаслідок перекриття річки Мургаб величезною брилою. Озеро «висить» над родючими долинами на висоті 3250 м над рівнем моря.
Іссик-Куль на Тянь-Шані — одне з найкрасивіших озер світу, назва перекладається з киргизької як «Тепле озеро». Вода в озері ніколи не замерзає.
Озеро Світязь — «український Байкал» — найглибше озеро України — понад 58 м.
Аральське море — сумний рекордсмен, зона екологічного лиха. Від початку 60-х рр. ХХ ст. море площа озера зменшилася понад у чотири рази. Це пов’язано із забором вод річок, які впадають у нього,— Амудар’ї й Сирдар’ї на зрошення. До висихання було четвертим у світі озером за площею водного дзеркала.
Якими причинами пояснено нерівномірний розподіл озер територією Євразії?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
■ Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.
■ Складіть кросворд (8-10 запитань) «Озера Євразії».
Дайте відповідь:
♦ Доведіть на конкретних прикладах, що озера, як і річки, залежать від клімату та рельєфу.
♦ Які річки та озера є у вашій місцевості?
♦ Чи відбуваються зміни стану водойм вашої місцевості під впливом господарської діяльності? Якщо так, то як можна цьому запобігти?
♦ Назвіть і покажіть на карті великі річки, які належать до басейнів Північного Льодовитого, Тихого, Індійського Атлантичного океанів та басейну внутрішнього стоку.
♦ Які особливості живлення та режиму властиві річкам, що належать до різних басейнів? Які види господарської діяльності людини пов’язані з річками?
♦ Які типи озер за походженням озерних улоговин ви знаєте?
♦ Назвіть великі озера Африки, Австралії, Північної та Південної Америки.
Відповідь чекаю на Viber.
Слава Україні!
Географія 8 клас
Тема: Кількість населення в світі та Україні. Чинники, що впливають на кількість населення: природний рух, міграції.
Пропоную переглянути:
Сьогодні на планеті проживає майже 7.7 млрд осіб. Числа швидко змінюються. Сайт в режимі онлайн дає розгорнуту характеристику населенню світу і кожної країни окремо. Можна проводити аналогію і порівнювати показники і країни. Населення Землі в 5000 році до н.е. становило 5 млн. чоловік Люди жили мало, раніше народжували і раніше вмирали. А середня тривалість життя була 45-50 років. Середня тривалість життя сучасної людини становить 70-75 років. Щохвилини народжується близько 150 чоловік. Цікавим фактом є, приміром, і той момент, що перший свій мільярдний рубіж людство переступило в 1800 році. А за 127 років ця цифра була збільшена вдвічі.
Нині в цивілізованих країнах переконані, що найбільша цінність – людина. Країна може бути багатою і розвиненою коли вона має інтелектуально розвинених і творчих людей, які є головний ресурсом країни. Знання про кількість населення, його склад, закономірності його розміщення необхідні будь-якій державі. І відомості розповідають про процеси, що відбуваються в країні, дозволяють прогнозувати кількість трудових ресурсів і аналізувати зміни в структурі населення, а також використовуються під час розміщення різних виробництв. Сьогодні на уроці ми дізнаємося про кількість населення в світі та Україні, чинники, що впливають на неї: природний рух, міграції. На наступних уроках ми вивчимо статеву і вікову структури, розселення, етнічний і релігійний склад, а також зайнятість населення.
Демографія (з грецьк. народоопис) – наука про склад і рух населення та закономірності його розвитку.
Населення – сукупність людей, які постійно проживають на певній території.
Природній рух населення – зміна кількості населення внаслідок процесів народжуваності та смертності.
Природний приріст – різниця між показниками народжуваності і смертності.
Відтворення населення – безперервний, постійно повторюваний процес зміни поколінь через народження і смерть.
Механічний рух – переселення населення між територіями.
Демографічний вибух – різке збільшення кількості населення внаслідок стрибкоподібного зростання його природного приросту.
Старіння населення – зростання частки людей похилого віку у віковій структурі населення.
Депопуляція – зменшення кількості населення внаслідок від’ємного природного приросту.
У 1874 році під керівництвом П. Чубинського було здійснено перший перепис населення у Києві. Останній Всеукраїнський перепис населення проведено в 2001 році. Його результати – 48 млн 923 тис. осіб. Але це застарілі дані. На 1 січня 2019 р. ця цифра становила 42 млн 153 тис. 656 осіб. Наступний перепис населення очікується у 2020 р. Але щороку здійснюється поточний облік населення, хоча у ньому не враховують багатьох показників. Ним займаються декілька організацій. Ось деякі з них.
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.
2. Випишіть та вивчіть терміни.
3. Дайте відповіді на запитання:
- До чого призводить невпинне збільшення населення у світі?
- До чого призводить стрімке зменшення населення в Україні?
Відповідь чекаю на Viber.
Слава Україні!
Немає коментарів:
Дописати коментар