Доброго ранку.
Сьогодні 6 квітня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 8 та 9 класів і на урок ОЗ учнів 7 класів.
Географія 8 клас
Тема: Самостійна робота .
1. Укажіть провідний чинник, що зумовлює зональність ландшафтів.
А Клімат
Б. Рельєф
В. Склад гірських порід
Г. Склад рослинності
2.Який вчений є засновником вітчизняного ландшафтознавства
А . В. Докучаєв Б.
Б. Срезневський
В. К. Геренчук
Г. П. Тутковський
3.Для природної зони мішаних лісів характерним є
А.низовинний рельєф, мала кількість опадів
Б. височинний рельєф значна кількість опадів
В. гірський рельєф, значна кількість опадів
Г. низовинний рельєф, значна кількість опадів
4.Укажіть провінцію лісостепової зони, що розташована в межах Подільської та Придніпровської височин.
А. Західноукраїнська
Б. Дністровсько-Дніпровська
В. Лівобережно-Дніпровська
Г. Східноукраїнська
5.Високі літні температури, малосніжна зима, найменша кількість опадів і посушливість є характерними рисами клімату
А. Українських Карпат
Б. Зони мішаних лісів
В. Гірського Криму
Г. Степової зони
6.Який об’єкт включений до Списку природної спадщини ЮНЕСКО?
А. Асканійський ковиловий степ
Б. Канівські гори
В.Букові праліси Карпат
Г. Дністровський каньйон
7.Унікальною особливістю природи Чорного моря є
А. великі глибини
Б. Багатий органічний світ
В. Велика кількість островів
Г. Наявність сірководневого шару
8.Природно-територіальні комплекси це:
а) ділянки, що характеризуються певною однорідністю природних умов;
б) території, що складаються зі взаємозв’язаних компонентів природи на конкретній території чи акваторії;
в) поєднання природних компонентів;
г) поєднання антропогенних компонентів.
9. В Україні виділяють два класи ландшафтів:
а) мішанолісові і лісостепові;
б) карпатські і кримські;
в) рівнинні і гірські;
г) степові і лісові.
10. Антропогенні ландшафти – це:
а) ділянки, що характеризуються певною однорідністю природних умов;
б) території, що складаються зі взаємозв’язаних компонентів природи на конкретній території чи акваторії;
в) поєднання природних компонентів;
г) поєднання антропогенних компонентів.
11. На півночі України поширені типи ландшафтів:
а) гірські г) степові
б) мішано-лісові д) широколисті-лісові
в) лісостепові е) рівнинні
12. На крайньому сході України поширені типи ландшафтів:
а) гірські г) степові
б) мішано-лісові д) широколисто-лісові
в) лісостепові е) рівнинні
13. На півдні України виділяють такі типи ландшафтів:
а) гірські г) степові
б) мішано-лісові д) широколисто-лісові
в) лісостепові е) рівнинні
14 Найбільша одиниця класифікації ландшафтів:
а) тип;
б) підтип;
в) клас;
г) вид.
15. На території України мішанолісові ландшафти переважають:
а) на сході;
б) на заході;
в) на півночі;
г) на півдні.
Відповіді чекаю тільки сьогодні.
До зустрічі.
Географія 9 клас
Тема:Чинники та центри розміщення текстильного, швейного, шкіряного, взуттєвого виробництва в Україні.Народні промисли.
Чинники та найбільші центри розміщення текстильного та швейного виробництва в Україні.
Виготовлення українського національного одягу, взуття, своєрідних головних уборів, що відповідають природно-кліматичним умовам різних куточків України, сягає глибини кількох тисячоліть. Проте легка промисловість як галузь почала інтенсивно розвиватися в Україні лише в кінці ХІХ ст. Підприємства галузі орієнтуються в розміщенні переважно на великі міста і наявність жіночої робочої сили.
Як і в усьому світі, головною її галуззю є текстильна промисловість, яка виробляє тканини. Бавовняна промисловість країни працює переважно на привізній сировині. Основні бавовняні комбінати знаходяться в Херсоні, Донецьку і Тернополі, де розміщений єдиний у країні бавовняний комбінат із повним замкнутим циклом виробництва. Його продукція має міжнародну сертифікацію і відповідає стандартам ЄС. У Нікополі є прядильно-нитковий комбінат.
Одним із найстаріших підприємств галузі, яке засноване ще в 1829 р., є колишня Дунаєвецька суконна фабрика у Хмельницькій області, а тепер ТОВ «Маровоір». На комбінаті свого часу працювало близько 2 000 працівників, а сьогодні лише 50, які виробляють близько 50 видів продукції: від матраців, подушок і стібаних ковдр до шерстяних та напівшерстяних пальтових, костюмних, взуттєвих, суконних та гобеленових тканин і в’язальної пряжі в мотках.
Вовняна промисловість також розміщена переважно у великих містах — Чернігові, Донецьку, Одесі, Кривому Розі, Луганську, Сумах. Килими і ліжники виготовляють у Києві, Богуславі, Черкасах, невеликих містах Чернівецької і Закарпатської областей.
Давальницька сировина — це сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб’єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб’єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції з подальшим передаванням або поверненням такої продукції чи її частини їх власникові або, за його дорученням, іншій особі.
У Рівному на базі колишнього льонокомбінату було засновано ТОВ «Т-Стиль», яке виготовляє та реалізовує тканину різного типу, використовуючи бавовняну, віскозну, акрилову, поліефір-ну пряжі та їх суміші. Шиє комбінат і готовий одяг із цієї тканини. На сьогодні ним відкрито вже 7 фірмових магазинів у різних містах України. Але, на жаль, саме випуск продукції з льону ще чекає на своє відродження, адже сировини для нього в Україні немає.
Трикотажна промисловість країни випускає трикотажні тканини, верхній одяг, білизну, панчохи, шкарпетки. Великі підприємства є в Києві, Харкові, Львові, Чернівцях, Одесі, Житомирі тощо. Ця галузь орієнтується в розміщенні на споживача.
Швейна промисловість присутня в багатьох містах України — Києві, Одесі, Харкові, Львові тощо. Взагалі, в Україні працює понад 60 швейних фабрик. Підприємства швейної галузі зорієнтовані на споживача і трудові ресурси, тому розміщені у великих містах.
В Україні, як і в інших країнах світу, швейні вироби виготовляють із використанням так званої давальницької сировини. Їх випуск здійснюється за наступною схемою: іноземна фірма укладає з українським підприємством зовнішньоекономічний контракт, відповідно до якого вона постачає сировину і фінансує її переробку, тобто оплачує роботу працівників підприємства. Потім виготовлений в Україні одяг ця іноземна фірма реалізує під своїми торговими марками у своїй країні або за її межами.
Це одна з форм міжнародної кооперації, яка дозволяє фірмі з найменшими витратами одержувати готові вироби. Вони мають значно нижчу собівартість, ніж аналогічні вироби, тільки власного виробництва. Українському підприємству ця схема вигідна тим, що воно отримує якісну сировину, без затрат на неї власних обігових коштів. Тобто воно одержує кредитні ресурси, що передбачає не тільки погашення витрат на переробку сировини, але й одержання прибутку. Це вигідно, адже дозволяє не втратити кваліфікований колектив працівників і накопичити кошти для технічного переоснащення та розвитку підприємства.
Чинники та найбільші центри розміщення шкіряного та взуттєвого виробництва в Україні. Підприємства шкіряної та взуттєвої промисловості також розміщені переважно у великих містах — Києві, Одесі, Харкові, Львові, Дніпрі, Запоріжжі, Миколаєві, а також і поруч із ними, наприклад, у Броварах та Вишневому (Київська область) тощо.
Якість вітчизняного взуття та його зовнішній вигляд нині відповідають світовим стандартам, що визнають не тільки вітчизняні, а й зарубіжні споживачі. Це особливо важливо, оскільки у нашій країні є всі умови для розвитку галузі — кваліфіковані кадри та якісна сировина (натуральні й штучні шкіри). Потрібно лише забезпечити підприємства сучасним високопродуктивним обладнанням .
Найвідоміші народні промисли в Україні. З давніх-давен українці розвивали народні промисли.
Для української нації взагалі характерно поєднання практицизму з генетично закладеним почуттям прекрасного. Виробництво товарів декоративно-ужиткового мистецтва завжди було надзвичайно розвинуте в усіх частинах країни . Українець споконвіку не тільки виробляв глечик для молока, але й оздоблював його. Без цього можна було обійтися, але українська душа прагнула краси. Звідси і знамениті на весь світ українські вишиванки. Ще з часів трипільської культури, понад 7 тис. років тому, наші пращури покривали глечики візерунками. Пізніше наші далекі предки скіфи виготовляли чудові вироби із золота, які й донині дивують світ своєю витонченістю і довершеністю.
Минали століття, майстерність українських ремісників передавалася з покоління в покоління. Вони витворили незрівнянний український народний одяг. Святкове гуцульське чоловіче і буковинське жіноче вбрання нині вважаються одними з найгар-ніших у світі .
Природно-кліматичні, історичні та природно-ресурсні відмінності між різними частинами України зумовили поширення
своєрідних осередків розвитку народних художніх промислів. За часів Середньовіччя у нас створено багато ремісничих цехів, які масово випускали предмети народного ужиткового мистецтва. Особливо виділялися Поділля, Київщина, Полтавщина, Карпати, Запорізька Січ. Виникли великі ярмарки як у великих містах, так і в селах. Саме тут продавали вироби українських ремісників, які були не лише якісними і практичними, але й милували око. Народний одяг оздоблювався так, що, за свідченнями іноземних мандрівників, українська дівчина у святковому вбранні виглядала, як чарівна квітка. З козацьких могил археологи дістають неймовірно гарні скляні карафки з багатим оздобленням.
У наш час із сотень центрів народних промислів залишилося лише декілька. Це Опішня (кераміка і килимарство) і Реше-тилівка (килимарство і ткацтво) на Полтавщині, Петриківка (декоративний розпис) на Дніпропетровщині, славетний Косів (кераміка, килимарство, ткацтво, різьблення по дереву) на Іва-но-Франківщині, Львів (виробництво гутного скла, різьбярство), Кролевець (художнє ткацтво) на Сумщині.
Знайдіть на політико-адміністративній карті України ці міста.
Підготуйте інформацію про один з украінських народних промислів. Поділіться нею з однолітками.
Як і в усьому світі, головною галуззю легкої промисловості України є текстильна промисловість, яка виробляє тканини. Бавовняна промисловість країни працює переважно на привізній сировині. Вовняна промисловість розміщена переважно у великих містах.
Швейна промисловість розвинута в багатьох містах України, разом це понад 60 швейних фабрик. Багато швейних підприємств працює на давальницькій сировині.
Якість вітчизняного взуття та його зовнішній вигляд нині відповідають світовим стандартам, але підприємства потребують забезпечення сучасним високопродуктивним обладнанням.
Із сотень центрів народних промислів сьогодні в Україні залишилося лише декілька: Опішня (кераміка і килимарство), Решетилівка (килимарство і ткацтво), Петриківка (декоративний розпис), Косів (кераміка, килимарство, ткацтво, різьблення по дереву), Львів (виробництво гутного скла, різьбярство), Кролевець (художнє ткацтво). Відроджено лише один із ярмарків — Сорочинський на Полтавщині.
Д,З,
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку.
2. Дайте відповіді на запитання:
1. Якою сировиною забезпечує легку промисловість власне сільське господарство?
2. Знайдіть та покажіть на карті найбільші центри текстильного, швейного, взуттєвого виробництва в Україні.
3. Проаналізуйте карту легкої промисловості України. Назвіть найбільші її центри.
4. Поясніть особливості розміщення в Україні швейних і взуттєвих фабрик із використанням давальницької та привізної сировини.
5. Оцініть роль швейних фабрик та інших підприємств легкої промисловості у розвитку малих і середніх міст в Україні.
Шановні учні, я знаю, що ті, хто уважно опрацьовує матеріал, хоча б один раз думав над тим, " ... що вона задає? Йде війна і ці галузі України зараз не в кращому стані...". Так, на привеликий жаль , це так, АЛЕ я дуже хочу, щоб кожен з вас знав, як це було, для того, щоб після нашої перемоги ( в яку я свято вірю) ми разом змогли порівняти, як потужно підніметься економічний, культурний, екологічний благоустрій нашої Батьківщини. І я вас ще раз прошу - учіть географію, знайте географію!
Ми з вами, на відміну від тупорилих орків, ніколи не заблудимося на незнайомій території, ніколи не будемо георозумововідсталими, бо ми вміємо орієнтуватися не тільки за тематичними картами, за допомогою геолокаційних приладів, а й за природними підказками; ми вміємо читати любу карту, ми - освідчена нація. І навіть в умовах дистанційного навчання, продовжимо добросовісно вивчати географію.
Я вірно говорю?
Хотілося, щоб відповідь, крім тих, хто систематично опрацьовує матеріал, надсилає домашку, відгукнулися і решта учнів.
Я щиро вірю, що ви обміркуєте все це і таки приєнаєтеся до основної кагорти тих, хто хоче бути в тємє географічних новин.
До зустрічі.
ОЗ 7 клас
Тема:Соціальні чинники здоровя.
Пропоную переглянути:
https://www.youtube.com/watch?v=p5DoBgnfvWU, а також:
Людина — істота суспільна. Соціальне середовище суттєво впливає на рівень її здоров’я і благополуччя.
У здоровому суспільстві існують можливості для розвитку і самореалізації особистості, людям гарантовано нормальні житлові умови, доступ до високоякісної освіти і медичного обслуговування.
У нездоровому соціальному середовищі — навпаки. Небезпечна криміногенна ситуація, легкодоступність наркотиків, необмежена комерційна реклама, пропаганда хибних цінностей і насилля у ЗМІ — ось деякі ознаки такого соціального середовища.
Соціальне середовище і права дитини
Досягти високого рівня благополуччя можна лише тоді, коли суспільство створює можливості для реалізації фундаментальних прав людини і особливо прав дитини.
Держава на захисті прав дітей і молоді
Чимало державних служб стоять на сторожі твого життя і здоров’я. Щойно дитина з’явилася на світ, її підхоплюють турботливі руки лікарів.
Уже за кілька років вона знайомиться з вихователями в дитячому садку, а згодом — зі шкільними вчителями, які спільно з родиною виховують її і допомагають здобути освіту. Можливість всебічного розвитку надають центри позашкільної освіти, музичні, спортивні школи, мистецькі студії, туристичні клуби, соціальні служби для молоді тощо.
Якщо ти потрапив в екстремальну ситуацію, маєш змогу викликати рятувальні служби. Коли хворієш, батьки викликають лікаря. Якщо порушено твої права, можеш звернутися до вчителя, шкільного психолога або зателефонувати в міліцію чи за телефоном довіри.
Клініки, дружні для молоді
Держава усвідомлює особливі потреби підлітків і молоді в інформації, що стосується здоров’я, а також в індивідуальних медичних і психологічних послугах. Тому у столиці та в багатьох обласних центрах України відкривають якісно нові медичні установи — клініки, дружні для молоді .
Тут працює кваліфікований персонал: психолог, гінеколог, дерматолог. Повага і доброзичливе ставлення до підлітків — головний принцип роботи клініки. Ти можеш зателефонувати до клініки, і тобі повідомлять, коли краще приїхати. Усі послуги клініки безкоштовні.
ЗМІ і здоров’я
Телебачення, фільми, радіо, Інтернет, журнали, газети відіграють важливу роль у нашому житті. Вони є джерелом інформації, впливають на наші цінності, ставлення, рішення і поведінку. Цей вплив може бути як позитивним, так і негативним. Наприклад, ЗМІ є одним із важливих джерел інформації. Хороші художні та мультиплікаційні фільми, соціальна реклама пропагують справжні цінності і позитивні зразки для наслідування.
Перегляньте мультик і виясніть - в чому була помилка головного героя?
Негативний вплив ЗМІ
У деяких випадках вплив засобів масової інформації є негативним.
Комерційна реклама. Телебачення, газети, журнали рекламують товари і послуги. Однак реклама завжди показує продукт із кращого боку. Часто його якості перебільшені, іноді — відверто неправдиві. Особливо шкідливою є реклама тютюну та алкоголю.
Пропаганда хибних цінностей. Фільми і реклама нерідко пропагують нездорові споживацькі цінності, під впливом яких люди купують речі, навіть якщо вони їм непотрібні. Наприклад, у тебе може скластися враження, що не можна стати популярним і щасливим без нового мобільного телефону.
Романтизація насилля. Телебачення демонструє привабливі для підлітків рольові моделі (який треба мати вигляд, як поводитись і розв’язувати проблеми), але деякі з цих моделей створюють хибні уявлення про добро і зло та романтизують насилля.
Головний герой бойовиків зазвичай привабливий, сильний і розв’язує всі свої проблеми зброєю чи кулаками. Насилля на екрані постає як частина щоденного життя, і в декого з підлітків складається враження, що життя без насилля нудне і неприродне.
Кров і смерть у фільмах не мають великого значення. Протягом однієї серії можуть загинути сотні людей, але справжніх наслідків цього, як правило, не показано.
У такий спосіб створюється романтичний імідж насилля, і складається враження, що воно є природним елементом нашого життя.
Численні наукові дослідження довели вплив насилля в засобах масової інформації на рівень агресії у підлітковому середовищі.
- Фільми, новини і телепередачі містять у середньому п’ять епізодів насилля на годину.
- Дитячі мультфільми у середньому містять 25 епізодів насилля на годину.
- До закінчення школи середньостатистична дитина бачить на телеекрані 8 тисяч убивств і 100 тисяч актів агресії.
Зменшити цей негативний вплив можна, розвинувши навички критичного мислення. Ми можемо навчитися розрізняти достовірні і недостовірні джерела інформації та обирати для перегляду фільми і телепередачі, які пропагують справжні цінності — любов, дружбу, вірність, повагу.
Соціальне середовище людини є джерелом багатьох благ для її життя і здоров’я. Водночас воно може бути і джерелом небезпек.
Держава стоїть на сторожі життя і здоров’я дітей та молоді. У разі небезпеки чи порушення твоїх прав ти можеш звернутися до рятувальників, правоохоронних органів або за телефонами довіри.
Численні наукові дослідження довели, що романтизація насилля у ЗМІ підвищує рівень агресії у підлітковому середовищі.
Для протидії цьому негативному впливу треба розвивати навички критичного мислення та обирати для перегляду фільми і телепередачі, що пропагують справжні цінності.
Д,З,
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку.
2. Через малюнок відобразьте тематику уроку.
Малюнок чекаю до наступного уроку, але прохання - підписуте повністю роботу.
До зустрічі.
Немає коментарів:
Дописати коментар