Доброго ранку.
Сьогодні 15 квітня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 6 класів та ОЗ 5-6 класів.
Географія 6 клас
Тема: Властивості грунтів. Грунтовий покрив. Карта грунтів.
Ґрунт – це верхній пухкий шар гірських порід, перероблений спільними діями компонентів неживої та живої природи (сонячне тепло, повітря, вода, рослини, тварини, бактерії). Гірські породи (пісок, глина, лес) відіграють визначальну роль у формуванні ґрунту тому їх називають материнськими породами.
Головною складовою ґрунту є гумус (перегній), що визначає родючість ґрунту – чим потужніший вміст гумусу, тим родючіший ґрунт.
Різноманітність чинників ґрунтоутворення визначає надзвичайне різноманіття ґрунтів, яких налічують сотні видів. В основу їх класифікації покладено відмінність ґрунтів за будовою, складом, кольором, потужністю гумусового шару.
До найважливіших факторів ґрунтоутворення відносять розподіл тепла і вологи, тому кожній природній зоні відповідають певні типи ґрунтів. Так, найпоширеніші червоно-жовті ґрунти вологих екваторіальних лісів утворені під впливом значної кількості тепла і вологи. Далі від екватора вони змінюються на сформовані за умови перемінного зволоження червоні ґрунти. В пустелях сірі та бурі пустельні ґрунти формуються під впливом надлишку тепла та недостатнього зволоження. Вони фактично не мають гумусу і тому землеробство тут можливе за умови штучного зволоження (оазиси) чи вздовж долин річок, де формуються особливі інтразональні ґрунти – алювіальні річкових долин. Далі під впливом різного співвідношення тепла та вологи, змінюючи один одного, ідуть сірі лісові, підзолисті ґрунти тощо. Найродючішими ґрунтами на Землі є чорноземи, що становлять одне з найбільших багатств нашої держави.
Ґрунтовий покрив може суттєво змінюватись під впливом людської діяльності. Відомо багато прикладів, коли завдяки безвідповідальній діяльності людини на місці колишніх родючих земель виникали кар'єри, терикони, смітники тощо. Запобігти цьому покликана рекультивація земель (відновлення порушених земель) та комплексний підхід, що має максимально враховувати всі наслідки для навколишнього середовища, які може спричинити господарська діяльність людини.
Пропоную переглянути:
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.
2. Випишіть та вивчіть терміни.
3. Нанесіть на к.к. " Грунти" найпоширеніші грунти.
К.к. чекаю.
До зустрічі.
ОЗ 5 клас
Тема:У безпечних місцях.
Будівельні майданчики, промислові підприємства, кар’єри, старі шахти, катакомби, покинуті й напівзруйновані будинки — ось неповний перелік місць, украй небезпечних для ігор і розваг. Адже можна ненароком заблукати в печері, катакомбах або старій шахті, впасти з висоти на будівельному майданчику, бути засипаним у кар’єрі або заваленим у підвалі старого будинку. Щороку сотні дітей, які не зважають на це, гинуть чи отримують важкі травми. Адже врятуватись у деяких випадках, наприклад, коли тебе засипало піском, неможливо.
Випишіть та вивчіть терміни:
натовп — це скупчення людей;
паніка — розгубленість, втрата контролю за своєю поведінкою, нездатність правильно оцінювати ситуацію та адекватно діяти;
евакуація — організоване виведення людей із небезпечної зони.
Перегляньте мультик:
Д.З.
1. Орацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку.
2. Вивчіть терміни.
3. Напишіть свої враження про поведінку героїв мультику.
Я чекаю ваші роздуми по завданню 3.
Шановні учні, батьки. Доводжу до вашого відому , що зі мною співпрацюють Солоп, Великий, Велика, через раз - Петрова, Вітер, Гавриленко, один раз на звязок вийшла Давиденко, почав співпрацювати Чорний.
ВСЕ!
Завтра я виставляю підсумкову по темі. Мені вже набридло умовляти клас працювати.
Якщо СЬОГОДНІ до 20:00 ніхто не схаменеться - виставлю те, що є.
ОЗ 6 клас
Тема:Підприємства в твоєму населеноиу пункті.
Промислові підприємства є в багатьох населених пунктах. В одних — невеликі заводи, в інших — промислові гіганти. Деякі з них цілком безпечні для довкілля. Інші (і це не обов’язково гіганти) можуть бути небезпечним.
Тепер на підприємствах намагаються впроваджувати екологічно безпечні технології, але, на жаль, навіть найсучасніші виробництва не гарантують абсолютної безпеки. Аварія на промисловому об’єкті подія надзвичайна і дуже небезпечна.
Ми з вами не проживаємо поблизу промислових підприємств, але ми люди освідчені і повинні знати таке:
• Не відчиняй вікон для провітрювання, коли вітер дме з боку підприємства.
• Дотримуйся чистоти: щодня мийся і витирай ноги перед тим, як заходиш у приміщення.
• Не купайся у водоймах, розташованих поблизу промислових об’єктів.
Про те, що на промисловому підприємстві сталася аварія, місцеве населення обов’язково повинно бути попереджене одним або кількома способами:
• сиреною цивільної оборони;
• гудком на підприємстві;
• повідомленням по радіо та місцевих каналах телебачення;
• через працівників ЖЕКу або дільничного міліціонера.
Відблиски пожежі або велика кількість пожежних машин мають насторожити навіть тоді, коли не надходять жодні повідомлення.
Про викид у навколишнє середовище шкідливих для здоров’я чи отруйних речовин свідчить поява у повітрі незвичних запахів, випадання незвичайного за кольором пилу, раптове пожовтіння рослин або загибель дрібних тварин (комарів, мух, мишей, птахів, риби у водоймах). Здогад, що на підприємстві не все гаразд, має виникнути, якщо у твоєму населеному пункті люди раптом почали хворіти на якусь незвичайну хворобу.
Як діяти під час аварії на підприємстві:
Відомо, що в перші години, дні після аварії на Чорнобильській АЕС тисячі людей не могли врятуватися через те, що влада злочинно приховувала масштаби катастрофи. Люди заплатили за це своїм здоров’ям. Правильно вчинили ті, хто здогадався швидко зібрати найнеобхідніші речі й вибратися з небезпечного місця. На жаль, це були поодинокі випадки.
Пролунала сирена. Місцеві канали радіо повідомили, що сталася аварія на хімічному заводі. Місцем збору для евакуації призначили майданчик біля школи.
Навряд чи у тебе є протигаз і костюм для захисту від хімічних речовин. Нагальної потреби в них немає, та й коштують вони недешево. А чи можна захиститися від отруйних речовин без них? Виявляється, можна. І це під силу кожному. Щоб отруйні речовини чи радіоактивний пил не потрапили в організм, треба перекрити їм усі можливі шляхи доступу.
Захист органів дихання:
Якщо немає протигаза чи респіратора, можна зробити ватно-марлеву пов’язку.
Затримавши подих, надягни маску так, щоб вона закривала рот і ніс. Зав’язки слід затягнути так, щоб маска щільно прилягала до обличчя.
Може статися, що ти опинився на забрудненій території без батьків і сам чи з кимось деякий час перебував там. Вийшовши у безпечне місце, зніми верхній одяг і склади у поліетиленовий пакет. Цей одяг не можна ні вдягати, ні прати. На його поверхні могли накопичитися небезпечні речовини, які під час чистки чи прання потраплять на шкіру і в легені.
Коли під час аварії на підприємстві стався викид отруйних речовин, діяти треба дуже швидко. Тому бажано, щоб твій саморобний костюм хімічного захисту завжди лежав у певному місці. Тобі знадобиться і вміння швидко вдягатися. Наприклад, вранці після підйому солдати української армії одягаються за 40 секунд. Перевір, скільки часу ти витрачаєш на вдягання.
Про аварію на промисловому підприємстві можна дізнатися з повідомлень служб цивільної оборони по місцевому радіо, телебаченню, звуків сирени, гудків.
У випадку аварії постарайся якнайшвидше вибратися в безпечне місце.
Якщо живеш поблизу підприємства, на якому під час аварії може статися хімічне чи радіаційне забруднення, заздалегідь приготуй ватно-марлеву пов’язку та захисний костюм.
Пропоную переглянути:
Д.З.
Шановні учні, батьки. Доводжу до вашого відому , що зі мною співпрацюють Хода, Шевченко, Савченко,Ткачук, Голікова, Сандул, через раз - Микитюк, Мосієнко, один раз на звязок вийшла Ляшевич.
ВСЕ!
Завтра я виставляю підсумкову по темі. Мені вже набридло умовляти клас працювати.
Якщо СЬОГОДНІ до 20:00 ніхто не схаменеться - виставлю те, що є.
Немає коментарів:
Дописати коментар