Доброго ранку.
Сьогодні 21 квітня 2022 року.
Запрощую на урок географії учнів 6,7 та 11 класи.
Географія 6 клас
Тема:Природні комплекси. Географічна оболонка Землі.
Пропоную переглянути:
У природі спостерігається взаємозв’язок усіх оболонок. Гірські породи, повітря, вода, рослинність і тваринний світ — це складові частини геосфери. У результаті взаємозв’язків цих частин виникає єдиний природний комплекс. Із найбільшим природним комплексом Землі ми й познайомимось сьогодні.
Оболонка, у межах якої стикаються, проникають одна в одну і взаємодіють верхня частина літосфери, нижня частина атмосфери, гідросфера і біосфера, називається географічною оболонкою.
Природні компоненти закономірно поєднуються й утворюють нерозривні системи — природні комплекси.
Слово «комплекс» у перекладі з латинської означає «поєднання». Зміна одного з компонентів призводить до зміни всього комплексу. Найбільший природний комплекс — географічна оболонка. Вона складається з менших природних комплексів. Кожен природний комплекс характеризується певною будовою літосфери, станом атмосфери, поверхневими і підземними водами, ґрунтами, рослинністю і тваринним світом.
Середня потужність географічної оболонки — 55 км. За її верхню межу приймають тропопаузу — перехідний шар від тропосфери до стратосфери, розташований на висоті 8-10 км у приполярних широтах, 10-12 км у помірних широтах, 15-16 км у тропіках, 18 км над екватором.
Нижня межа географічної оболонки співпадає з нижньою межею земної кори — поверхнею Мохо. Поверхня Мохо знаходиться під горами на глибині до 75 км, під рівнинами — 35-40 км, під дном океанів у середньому — 7 км.
Проблемне питання. Завдяки чому розвивається географічна оболонка?
Основний чинник, завдяки якому розвивається географічна оболонка, — це енергія Сонця і внутрішнє тепло Землі.
На сонячну радіацію припадає 99,8 % усього тепла, що надходить до земної поверхні, тому саме вона є основним двигуном усіх природних процесів.
Географічна оболонка існує переважно завдяки внутрішнім зв’язкам, що виникають між компонентами. В географічній оболонці зароджується життя, в ній живе людство. Поряд із внутрішніми зв’язками існують і зовнішні — з космосом і надрами. Іззовні в географічну оболонку потрапляють також космічні промені, пил і метеорити, із земних глибин — різноманітні гази і солі.
Властивості географічної оболонки: наявність життя, кругообіг речовин (води, біологічний, речовин у земній корі), наявність речовин у трьох станах.
Величезну роль у географічній оболонці Землі відіграє біологічний кругообіг. До нього залучені всі живі організми, атмосфера, гідросфера і верхня частина літосфери. Основний процес біологічного кругообігу — фотосинтез.
Домашнє завдання
✵ Опрацювати відповідний параграф підручника.
✵ Детальніше ознайомитися з картою природних зон світу.
Також , дайте відповіді на запитання та надішліть на перевірку.:
1) Географічна оболонка — це…
2) Цілісність — це…
3) Ритмічність — це…
4) Природний комплекс — це…
5) Навести приклади природних комплексів.
6) Що таке кругообіг води?
7) Найбільший природний комплекс Землі — ...
8) Що таке зональність?
9) Закономірна повторюваність природних процесів та явищ у часі.
10) Поєднання компонентів природи, що перебувають у взаємодії та утворюють нерозривну систему.
11) Верхня межа географічної оболонки?
12) Нижня межа географічної оболонки співпадає з поверхнею.
До зустрічі.
Географія 7 клас
Тема: Дослідження"Дослідження. Уявна подорож уздовж 50-ої паралелі у Євразії".
Для тих, у кого немає зошита з друкованою основою, я створила низку завдань. У кого є спец. зошит - працюєте в ньому.
Завдання 1. Зверніться до атласу та знайдіть 50-у паралель пн.ш., що проходить через материк Євразія
Завдання 2. Дослідить, які форми рельєфу перетинаються 50-ою паралеллю пн.ш.
Завдання 3. Використовуючи карту атласу визначте, які річки Євразії перетинає 50-та паралель пн.ш.
Завдання 4. Визначте, які кламтичні області розташовані вздовж 50-ої паралелі пн.ш. Поясніть причину відмінностей визначених кліматичних областей.
Завдання 5. Визначте, які природні зони розташовані вздовж 50-ої паралелі пн.ш. на материку Євразія.
Завдання 6. Визначте, які країни та міста розташовані вздовж 50-ої паралелі на материку.
Домашнє завдання:
1. Повторіть тему " Євразія", терміни з неї.
2.Створити туристичний буклет ( в довільній формі)
«Від океану до океану» або подорож Євразією.
До зустрічі.
Географія 11 клас
Тема:Сучасні риси національної економіки України. Пр.р. №10" Аналіз секторної структури економіки України".
Національна економіка України - це сукупність підприємств, домогосподарств і установ, які функціонують у межах території нашої держави. Вона має певну структуру, систему управління, для неї характерними є певні соціально-економічні відносини. Серед важливих характеристик національної економіки стрижневим є її економічний потенціал, - це сукупність наявних та придатних до актуалізації основних джерел, засобів конкретної країни, елементів цілісної економічної системи, які використовують і можуть бути використані для економічного зростання та соціально-економічного прогресу. Економічний потенціал залежить від кількості та якості трудових ресурсів, наявності сприятливих природних ресурсів, обсягу виробничих потужностей, рівня розвитку виробничої інфраструктури, ступеня розвитку науки, техніки, інноваційних технологій.
Основою національної економіки України є її виробнича і невиробнича сфери, які включають промисловість, сільське господарство, будівельний комплекс, транспорт, зв'язок, банківську систему, охорону здоров'я, освіту та ін. Національну економіку України вчені-економісти поділяють на сектори. Сектор економіки - це сукупність кількох елементів національної економіки, які об'єднують спільні технологічні, виробничі та організаційно-правові особливості.
Як ви знаєте з географії 9-го класу, у секторальній структурі економіки України переважають первинний і вторинний сектори. До первинного сектору належать сільське й лісове господарство, рибальство, видобувна промисловість. Їх об'єднує виробництво сировини, наприклад вирощування сільськогосподарських культур, заготівля деревини, видобування мінеральної сировини - вугілля, нафти, газу тощо та її переробка в напівфабрикати. Вторинний сектор національної економіки України складають обробна промисловість та будівництво. Діяльність у цьому секторі спрямовано на виробництво електроенергії, чорних і кольорових металів, продукції хімічної, легкої, харчової промисловості та машинобудування. В Україні представлено й інші, так звані сервісні, види економічної діяльності, що входять до третинного сектору економіки. Їхня головна мета - обслуговування населення та підприємств первинного і вторинного секторів. Третинний сектор економіки включає транспорт і торгівлю, освіту, науку, охорону здоров'я, а також банківську, страхову, туристичну та інші види діяльності.
Ідомо, що для оцінки загального стану економіки в Україні використовують такі ж показники, що й в інших державах світу. Так, для оцінки результатів річного виробництва використовується показник валового внутрішнього продукту (ВВП). Пригадаймо, що ВВП характеризує сукупну ринкову вартість усіх кінцевих товарів і послуг, вироблених у країні за рік. Близьким за змістом до ВВП, але дещо відмінним від нього є показник валового національного продукту (ВНП) .
Принципова відмінність між ними полягає в тому, що ВНП враховує все, що створюють громадяни країни не лише на власній території, а й за кордоном, але не враховує, що створюють негромадяни країни (іноземці) з використанням іноземних ресурсів на території країни. ВВП, навпаки, враховує все, що створюють громадяни і негромадяни з використанням власних і залучених ззовні ресурсів на території країни, але не враховує того, що громадяни країни створюють за її межами. Показник ВВП застосовують для розрахунку і зіставлення умов життя та рівнів добробуту країн. Таким показником є розмір ВВП на Душу населення.
Експерти Міністерства економічного розвитку та торгівлі України очікують, що за підсумками 2018 року ВВП країни зросте на 3,1 %. Водночас зростання економіки у 2019 році прогнозують на рівні 3 %о, у 2020 році - 3,1 %о, а у 2021 році - 3,9 %. На думку експертів, для досягнення стійкого економічного розвитку України наразі необхідно перейти у довгостроковій перспективі до інноваційно-інвестиційної моделі розвитку економіки, що дозволить мати стійке високе зростання ВВП на рівні 6-7 % з урахуванням якісних структурних зрушень. Цей напрям відповідає цілям сталого розвитку, які Україна утілює в життя.
Валовий внутрішній продукт створюється в усіх секторах економіки, у тому числі й там, де виробляються послуги. Аналіз показника ВВП з позицій внеску окремих секторів у його створення є важливим, оскільки ця структура вказує на певний етап розвитку країни - доіндустріальний (аграрний), індустріальний, постіндустріальний. У структурі національної економіки України основна частка створення ВВП припадає на первинний і вторинний сектори економіки. Натомість частка третинного сектору більш як удвічі поступається цьому показнику в розвинутих країнах світу. За цими ознаками наша країна перебуває на стадії індустріального розвитку. Серед інших показників, які використовують для аналізу стану національної економіки, крім ВВП і ВВП на душу населення, розраховують також чистий національний продукт, національний дохід та особистий дохід.
За роки незалежності в Україні в основному завершилися процеси роздержавлення і приватизації, формування багатоукладної економіки, у якій оптимально взаємодіють різноманітні форми власності та підприємництва. Отже, перехід від колишньої переважаючої державної форми власності до приватної, демократизація економічного життя створили сприятливі умови для ефективного вільного підприємництва і праці.
Нині наша держава перебуває на шляху становлення конкурентоспроможного національного товарного виробництва і на цій основі - цивілізованих ринкових відносин з багатьма країнами і регіонами світу. Так, конкурентоспроможними нині є сільське господарство і окремі виробництва харчової промисловості, на які разом припадає майже 35 % українського експорту. Як і раніше, наша країна постачає на світовий ринок мінеральну сировину і метал, на які припадає четверта частина українського експорту. В експорті дещо збільшилася частка продукції машинобудування до майже 10 %. Україна має тисячі, здебільшого невеликих, компаній з високими технологіями, і це велика конкурентна перевага. Зараз багато польських середніх підприємств переносять своє виробництво до України. Це дає можливість нашій країні стати потужним «субпостачальником» продукції на європейський ринок. Отже, Україна добре представлена в міжнародному поділі праці і прагне розширити асортимент продукції, яка буде конкурентоспроможною на світовому рину.
Економіка України стає дедалі більш соціально орієнтованою і загалом пов'язана з формуванням людини нового типу, пріоритетом розвитку соціальної сфери над матеріальною. Важливою рисою сучасного етапу розвитку української економіки є її регіоналізація та муніципалізація, як формування системи регіональних і місцевих економічних утворень, що здатні до самофінансування і саморозвитку, залишаючись невід'ємними складовими національної економіки. Окрім того, стратегічним завданням є екологізація економіки країни, реалізація якої передбачає збалансований розвиток території України, а саме: раціональне поєднання і взаємозв'язок природно-ресурсного потенціалу з виробництвом, населенням, інфраструктурою, а також екологічний стан природного середовища як результат діяльності суспільства.
Використовуючи спец. зошит , виконайте пр.р.№10.
Для тих, хто його немає, працюйте за моєю розробкою:
Практична робота № 10
1. За даними сайту Державної служби статистки України http://www.ukrstat.gov.ua Статистична інформація / Багатогалузева статистична інформація / Комплексна статистика / Соціально-економічний розвиток України проаналізуйте секторальну структуру економіки країни. Якому типу розвитку держав вона відповідає?
2. Поясніть географічні передумови розвитку саме такої структури.
3. У якому секторі української економіки виробляють продукцію з найбільшою доданою вартістю?
4. Порівняйте зі структурою економіки будь-якої високорозвиненої країни. У чому принципові відмінності? Зробіть загальний висновок.
До зкстрічі.
Немає коментарів:
Дописати коментар