вівторок, 26 квітня 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 26 квітня 2022 року.

Запрошую на урок учнів 9 та 10 класів.


Географія 9 клас

Тема:Транспорт світу.Країни, що вирізняються високим рівнем розвитку мережі залізниць і автомобільних шляхів. Найбільші морські порти, їхній вплив на розміщення промисловості. Найбільші судноплавні річки світу. Найбільші аеропорти світу.  Міжнародні транспортні коридори. 

Дайте відповіді на запитання : 

- Яку роль відіграє транспорт у розвитку господарства країни?

- Які види транспорту ви знаєте? 

- Які показники використовуються для характеристики роботи транспортної системи та порівняння ефективності роботи різних видів транспорту?

- Які види транспорту посідають провідне місце у вантажопере везеннях та пасажироперевезеннях в Україні?

- Які зміни відбуваються в транспортній системі під впливом науково-технічного прогресу?

Пропоную переглянути:





Проблемне питання:

На думку економ-географа В. Максаковського: «Світовий транспорт і нині залишається основою світового розподілу праці».

Завдання: Прокоментуйте це твердження та висловіть свої міркування щодо значення транспорту в світовому розподілі праці і світовому господарстві

Загальна характеристика світової транспортної системи:
Усі шляхи сполучення, транспортні підприємства і транспортні засоби в сукупності утворюють світову транспортну систему. У світовому транспорті зайнято понад 100 млн. людей. Загальна протяжність транспортної мережі світу (без морських та авіатрас) складає близько 40 млн. км. Щорічно всіма видами транспорту перевозиться понад 100 млрд. т вантажів і понад 1 трлн. пасажирів.
Основними техніко-економічними показниками роботи транспорту є обсяг перевезень, вантажообіг, пасажирообіг, густота транспортної інфраструктури, собівартість перевезень, швидкість, залежність від погодних та сезонних змін, маневреність. Різні види транспорту мають свої переваги та недоліки, тому їх використовують залежно від конкретних умов.
Найбільш розвинена транспортна система країн Європи та Північної Америки, де зосереджено більш ніж половину залізничних ліній, рухомого складу, шосейних доріг, автопарку тощо. У цих країнах досягнуто високого технічного рівня розвитку транспорту (великі швидкості, регулярність сполучення, відносна дешевизна, масові перевезення вантажів та пасажирів, відносна безпека, постійне оновлення засобів транспорту тощо. Країнам, що розвиваються, властивий низький рівень розвитку видів транспорту: застарілий різнотипний склад, малопотужний парк локомотивів, вагонів, автомобілів, непридатне обладнання. У багатьох країнах Азії, Африки та Латинської Америки користуються послугами таких архаїчних видів транспорту, як в’ючний та гужовий, працюють носильники та рикші.

Поряд з розподілом світової транспортної системи на два типи за рівнем розвитку, існують підрозділи регіональних транспортних систем:

європейського типу (Західна і Центральна Європа, Японія);
північноамериканського типу (США, Канада, Австралія);
латиноамериканського типу;
азіатського типу;
система країн СНД;
африканського типу.

Проблеми та перспективи розвитку світової транспортної системи:

Ідеї про створення нових видів транспорту з’явилися вже давно, проте на сучасній технічній основі реалізуються вони лише зараз. До таких видів транспорту належать системи, які відрізняються від традиційних принципом дії, конструкцією двигуна: пневмоконтейнерний транспорт, трубопровідний гідротранспорт, монорельсові шляхи, судна на повітряній подушці, поїзди на магнітному підвісі та інші.
В епоху НТР світова транспортна система постійно удосконалюється не тільки технічно, але й організаційно. У країнах з розвиненою транспортною системою окремі види тісно взаємопов’язані між собою. Завдяки цьому успіхом користуються нові форми співпраці та кооперації різних видів транспорту, у деяких країнах створено об’єднані міністерства транспорту.
Однією з найважливіших тенденцій у розвитку світового вантажного транспорту є формування контейнерної системи. У контейнерах перевозиться близько 40% генеральних вантажів. Складаються трансконтинентальні контейнерні «мости» — комбінація морського транспорту, маршрутних залізничних складів і авто- поїздів-контейнеровозів. Найбільшими контейнерними портами світу є Сінгапур і Сянган (Китай).
У Європі ведеться робота зі створення транс’європейської транспортно-енергетичної мережі. Діє концепція у відпрацюванні чіткого механізму координації роботи різних видів транспорту, зокрема в організаці комбінованих (змішаних) перевезень. Розроблено 10 схем доставки вантажів комбінованими перевезеннями.

Головними проблемами світової транспортної системи є:
нерівномірність розвитку транспортних систем окремих країн та регіонів, що знижує ефективність використання природних, матеріальних та людських ресурсів;
залежність видів транспорту від природних умов. Однак в епоху НТР актуальність цієї проблеми поступово знижується;
негативний вплив транспорту на навколишнє середовище.

 Транспорт об’єднує світове господарство і є матеріальною основою територіального поділу праці:
- Транспортна мережа на земній кулі розвинена нерівномірно. 
- За об’ємом і структурою транспортних перевезень визначають рівень розвитку й особливості структури господарства країни або регіону, а за конфігурацією транспортної мережі — особливості розміщення господарської діяльності.
- Розвиток світової транспортної системи характеризується збільшенням шляхів сполучення і вантажних та пасажирських перевезень. При цьому темпи зростання перевезень перевищують темпи збільшення довжини транспортної мережі.

Домашнє завдання:
1.Опрацюйте  матеріал вашого підручника та моєї підбірки для вас. 
2. Позначте на контурній карті найбільш інтенсивні морські шляхи міжнародних перевезень. 
3.*Спробуйте підрахувати, у скільки разів скорочується довжина водного шляху між Лондоном і Токіо при використанні Суецького каналу.

Шановні учні, хочу відзначити:
Медвідь, Плотко,Сироватка, Максімова, Єлісєєва,Мусульбес, Огієвич, Мороз, Гринько, Ніколенко, Тимофієва - систематично, творчо, добросовісно співпрацюють. До нас приєдналися і почали працювати:
Скаковец, Чорна,навіть Чудний вирішив, що географія це важливо.
А РЕШТА? Час спливає, а у відповідь тиша. До кінця цього тижня чекаю, на вихідних виставляю те , що є.



Географія 10 клас

Тема:Загальна характеристика Африки. Субрегіони Африки та їх політико-географічні особливості .

Пригадайте: 

Що таке економіко-географічне положення? 

Чим економіко-географічне положення відрізняється від політико-географічного положення?

Які бувають форми правління та форми територіального устрою країн?

Що відомо про населення країн Африки?

Якими є країни Африки за рівнем соціально-економічного розвитку?

Які природні зони сформувалися в Африці? Як природні умови впливають на спеціалізацію господарства країн Африки? 

Які глобальні проблеми людства проявилися в країнах Африки?

Багато вчених вважають, що саме Африка є прабатьківщиною людства. Саме тут з’явилися перші могутні держави стародавнього світу . Однак нині Африканський регіон є найвідсталішим та найбіднішим з усіх регіонів світу. Спробуємо розібратися в причинах сучасного стану африканських держав.

Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Африки визначається декількома чинниками:

природні умови, які створюють певне територіальне середовище;

наявність мінерально-сировинних ресурсів;

особливості географічного положення.

Сучасна політична карта Африки:

У минулому на території Африки налічували до 10 тис. різних державних утворень і автономних племен зі своїми мовами, звичаями і культурою. Активна колонізація материка європейцями почалася в 19 столітті. Тоді весь регіон було розділено між кількома великими європейськими державами: Францією, Великою Британією, Португалією, Бельгією. Іспанією, Італією.

Форми державного правління і територіального устрою країн:

Більшість африканських держав здавна мають авторитарне правління й відповідно найгірший у світі індекс демократії. За рівнем економічного розвитку країни Африки належать до типу країн, що розвиваються . Південно-Африканська Республіка є економічно розвиненою країною переселенського типу.

Запам’ятайте! 

Основні райони видобутку корисних копалин у Африці: 

басейни нафти і природного газу (Сахарський та Гвінейської затоки);

«мідний пояс» Африки;

вугільні басейни (ПАР та Зімбабве),

алюмінієві руди (Західна Африка),

залізні руди, золото, алмази (Південна Африка),

фосфорити (Марокко, Туніс).


Пропоную переглянути:




Д.З.


1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.

2. На к.к. нанесіть найбільші країни материка.

3.Впишіть пропущені слова:

Африка - … за кількістю населення (після …) і … за площею території (після … та …) регіон світу. Єдине суходільне сполучення вона має з Азією у місці … півострова, що з’єднує її з … півостровом. Найближчим сусідом є … , їх розділяє вузька … протока та … море. Африка поділяється на субрегіони: …, які помітно відрізняються між собою за природними умовами, запасами ресурсів та рівнем розвитку економіки. Серед країн материка лише одна … - країна … типу з високим рівнем економічного розвитку. Інші держави належать до групи …. В Африці є країни-монархії: …, республіки: …. Серед них федеративний устрій мають:… Країни материка мають значні запаси …, а за покладами … займають лідерські позиції серед країн світу.  

Хочу подякувати:

Ткачук, Безверха,Міщенко, Паталаха, Подуст, Диниско, Синьок, Поплавська, Бідна, Великий, Слонь,Пеліпас, Петрова за активну участь в дистанційному навчанні.

А РЕШТА? Час спливає, а у відповідь тиша. До кінця цього тижня чекаю, на вихідних виставляю те , що є.

Чекаю виконані завдання.

До зустрічі.


 

























Немає коментарів:

Дописати коментар