Запрошую на урок географії учнів 6, 7 та 11 класів.
Географія 6 клас
Тема:Склад біосфери, особливості її поширення на земній кулі.
Біосфера — це земна оболонка, у якій існує життя.
Всі живі організми,які живуть на нашій планеті утворюють нову оболонку , яка називається - біосфера. Уперше термін біосфера вжив відомий учений Володимир Вернадський. Саме він провівши дослідження виявив, що непомітні мешканці Землі, маса яких не перевищує одного відсотка,від маси грунту, води й повітря складають географічну оболонку.
У перекладі з грецької «біос» - життя, «сфера»-оболонка.
Отже, біосфера -оболонка життя. Біосфера-оболонка нашої Землі, яка заселена живими організмами.
Усі організми об’єднуються в чотири царства живої природи рослини, тварини, гриби, бактерії.
Межі Біосфери:
Чітких меж біосфери немає. Вона розміщується в межах інших оболонок. Всі живі організми пристосовуються до життя у різноманітних умовах.
Закономірності поширення живих організмів на Землі.
Поширення живих організмів по земній поверхні:
Поширення живих організмів на Землі дуже нерівне. До полюсів кількість їх видів постійно зменшується. Це залежить від клімату.
В приекваторіальній зоні суходолу, з високими температурами та великою кількістю опадів протягом усього року, розвивається розкішна рослинність. Верхівки дерев змикаються, утворюючи непроникне для сонячних променів зелене шатро. Окремі дерева досягають 60—80 м заввишки (приблизно висоти 20—30-поверхового будинку). Вони оповиті ліанами, на стовбурах та гіллях дерев оселяються інші рослини, які засвоюють вологу з повітря. Рослинність настільки густа, що ліси майже непрохідні. Дуже багато тварин і птахів маскуються серед квіток та листя цього вічнозеленого лісу.
На північ та південь від екватора в зоні тропіків, де температури високі, а опадів мало, клімат посушливий. Рослинність бідна, тварин мало. Багато з них зариваються в пісок або живуть у норах (змії, ящірки, дрібні ссавці). Інші можуть тривалий час не пити воду (верблюди) або пробігати великі відстані в її пошуках (антилопи).
У помірних широтах, де температура змінюється за сезонами, а опадів буває достатньо, ростуть ліси, дерева яких на зиму скидають листя. Північ та центр України вкриті такими лісами.
Біля полюсів в умовах низьких температур рослин майже немає. У товщі снігу та льоду живуть тільки бактерії та деякі одноклітинні водорості.
Отже, склад біосфери змінюється від екватора до полюсів. Найбагатший рослинний і тваринний світ у приекваторіальних та помірних широтах.
Пропоную переглянути:
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.
2. Вивчіть терміни.
3. Напишіть план дій щодо місця біосфери в географічній оболонці Землі.
Географія 7 клас
Тема: ПРИРОДНІ ЗОНИ ЄВРАЗІЇ. АРКТИЧНІ ПУСТЕЛІ.
ТУНДРА Й ЛІСОТУНДРА.
ЛІСИ ПОМІРНОГО ПОЯСУ.
Подивіться на карту природних зон материка — вона нагадує яскраво- плямистий килим. «Повний набір» кліматичних поясів Північної півкулі Євразії зумовлює наявність усіх природних зон Землі. На жодному з вивчених материків немає такого різноманіття ґрунтів, рослин та тварин, яке спостерігається в Євразії. На жодному з вивчених материків області вертикальної поясності не займають такі великі площі. Досвід зі встановлення особливостей природних зон інших материків Землі допоможе вам з’ясувати складну мозаїку природних зон Євразії.
1. Особливості розміщення природних зон на материку
У Євразії представлені всі природні зони земної кулі, але тільки зони арктичних пустель, тундри, лісотундри й хвойних лісів утворюють суцільні смуги, які тягнуться із заходу на схід через весь материк.
Порушення широтної зональності в розміщенні природних зон найбільш чітко простежується на заході й сході Євразії.
Найбільшу площу на материку займають природні зони помірного поясу.
2. Характеристика природних зон
Зона арктичних пустель — на заході охоплює окремі острови в Північному Льодовитому океані, на сході — крім островів, ще й частину узбережжя.
Тундра й лісотундра — вузькою смугою уздовж північного узбережжя Євразії й на прилеглих островах; під час просування на схід розширюється зі збільшенням суворості клімату. Облямовує тундру з півдня зона лісотундри.
Ліси помірного поясу.
Зона хвойних лісів, або тайга тягнеться широкою смугою від Атлантичного до Тихого океану. Європейська й азіатська тайга відрізняються. На заході переважає сосна й ялина, за Уралом — ялиця, сибірський кедр, у Східному
Сибіру — модрина. Найбільше дерево тайги — сибірський кедр (кедрова сосна, 35-40 м заввишки й 2 м завширшки, близько 500 років). В азіатській частині поширена багаторічна мерзлота. Найстійкіше дерево тайги — модрина.
Змішані ліси поширені в Європі й Східній Азії. На заході змішані ліси починаються на півдні Скандинавського півострова й тягнуться до передгір’їв Південного Уралу. Крім хвойних, ростуть дуб, липа, ясен, в’яз, граб.
Широколистяні ліси також не утворюють суцільної смуги: на заході Європи вони тягнуться від південних берегів Балтійського й Північного морів, поступово витягуючись на Східноєвропейській рівнині.
Пропоную переглянути:
Д.З.
♦ Позначте на контурній карті межі помірного поясу та природні зони: тайга, мішані ліси, широколисті ліси, лісостеп, степ.
♦ За картами атласу та тестом підручника складіть характеристику природних зон Євразії.
Географія 11 клас
Тема:Населення України. Пр.р.№9. Дослідження 1-2.
ПРАКТИЧНА РОБОТА №9.
«АНАЛІЗ КАРТОГРАМ НАРОДЖУВАНОСТІ, СМЕРТНОСТІ, ПРИРОДНОГО
ПРИРОСТУ, ГУСТОТИ НАСЕЛЕННЯ, УРБАНІЗАЦІЇ В УКРАЇНІ».
Завдання:
1 Охарактеризуйте структуровий склад населення України його відтворення за планом:
- показники та природні,
- соціальні,
- економічні чинники народжуваності й смертності,
- просторові відмінності.
2 Особливості вікового і статевого складу населення України.
3 Міграційні процеси в Україні. Українці на світовому і регіональному ринку праці.
4 Демографічна політика в України.
5 Система розселення. Міські агломерації, урбанізація, субурбанізація і джентрифікація. Особливості сільських населених пунктів.
Дослідження:
1. Сучасна географія трудової еміграції з України
2. Соціальні проблеми монофункціональних міст__
Домашнє завдання:
- Опрацювати матеріал вашого підручника та мою підбірку.
Немає коментарів:
Дописати коментар