Завдання 1-6 з вибором однієї правильної відповіді 1. Який тип електростанцій дає найбільшу частку електроенергії у світі? А атомні Б вітрові В теплові Г гідравлічні
2. Які з названої пари міст є центрами розвитку кольорової металургії? А Маріуполь, Краматорськ Б Дніпро, Кривий Ріг В Лисичанськ, Кременчук Г Миколаїв, Побузьке
3. Яка продукція лісової промисловості України виробляється в усіх обласних центрах? А дерев’яні будиночки Б папір В меблі Г сірники
4. Вкажіть продукцію машинобудування, яку виробляють у Херсоні: А трактори, холодильники Б вагони, верстати В комбайни, морські судна Г велосипеди, тепловози
5. У яких країнах світу складають іноземні марки автомобілів та кораблів? А Китай, Республіка Корея, Японія Б Бразилія, Аргентина, Сінгапур В США, Канада, Німеччина Г Норвегія, Швеція, Данія
6. Як називається торгівля, яка реалізує товари у невеликій кількості? А гуртова Б роздрібна В внутрішня Г зовнішня
Завдання 7-9 мають сім варіантів відповідей, з яких лише три правильні 7. Виберіть чинники, які визначають розміщення виробництва тканин, одягу та взуття: А сировинний Б науковий В паливно-енергетичний Г екологічний Д працересурсний Е споживчий Є транспортний 8. Які з названих міст належать до найбільших міжнародних фінансових центрів: А Сінгапур Б Київ В Санкт-Петербург Г Пекін Д Лондон Е Каїр Є Нью-Йорк 9. Які з названих ресурсів використовують для виплавки чавуну та сталі? А буре вугілля Б боксити В залізні руди Г нафта Д мідні руди Е марганцеві руди Є коксівне вугілля
Виконуємо сьогодні, скидаємо.
Чекаю.
ОЗ 7 клас
Тема:Підсумковий урок.
1. Позначте чинник, який не впливає на соціальне здоров’я:
а) література, яку ти читаєш; б) погода;
в) телепрограми; г) музика.
2. Ознака небезпечної компанії:
а) доброзичливе ставлення;
б) вживання алкоголю, наркотиків;
в) допомога у навчанні;
г) довіра таємниць.
3. Типовими ознаками наркотичної залежності є:
а) безпричинні зміни настрою;
б) зацікавленість художньою літературою;
в) втрата інтересу до всього, що оточує;
г) активна життєва позиція.
4. Анонімність у роботі клініки, дружньої для молоді, означає що:
а) вам потрібно мати при собі документи;
б) з вас будуть брати гроші;
в)вам будуть читати нотації;
г) вас зустрінуть з порозумінням.
5. Соціальні фактори ризику, які впливають на здоров’я підлітків є:
а) відвідування фотостудії;
б) купівля та вживання алкогольних напоїв;
в) прибирання пришкільної території.
6. Алкоголь – це:
а) захворювання;
б) шкідлива звичка;
в) шкідлива речовина, вживання якої є шкідливою звичкою.
7. Безсимптомний період ВІЛ – інфекції триває:
а) від 6 місяців до 10 і більше років;
б) від 2 до 12 тижнів.
8. Найчастіше причинами вживання наркотиків підлітками є:
а) бажання розширити коло спілкування й збільшити свою популярність;
б) прагнення зміцнити своє фізичне здоров’я.
9. Якщо реакція Манту позитивна, то це означає:
а) людина хвора на туберкульоз;
б) людина інфікована і потрібне рентгенологічне дослідження для підтвердження або спростування діагнозу.
10. Чому виникають хвороби цивілізації. Назвіть найнебезпечніші з них.
11. Які функції виконує в організмі імунна система?
Уставити пропущені слова.
12. Креативність – це здатність _______ вільно, знаходити свіжі ідеї та оригінальні рішення, швидко ________________ до змін і нових обставин.
13. Стрес – це стан __________ і фізичного напруження, що виникає як реакція організму на ________ внутрішнього чи зовнішнього середовища.
14. Назвати і описати чотири способи розв’язання конфліктів.
15. Який чинник не впливає на соціальне здоров’я:
а) школа;
б) твої друзі;
в) зміна пір року;
г)підліткові компанії.
16. Соціальні фактори ризику, які негативно впливають на здоров’я підлітків є:
а) зацікавленість точними науками;
б) читання детективних історій;
в) компанії підлітків, в яких люблять азартні ігри, вживають алкоголь та тютюн;
г) негаразди у родині.
17. Ознака безпечної компанії:
а) всі ставляться один до одного доброзичливо;
б) вам заважають навчатися;
в) у компанії вживають алкоголь;
г) вас втягують у бійки.
18. До типових ознак наркотичної залежності належить:
а) байдужість до всього, апатія;
б) гарне самопочуття впродовж дня;
в) взаємопорозуміння між членами родини.
19. Збудник туберкульозу довго зберігає свою життєздатність в таких умовах:
а) у вологих, не освітлюваних сонцем місцях;
б) у сухих, добре освітлених сонячним промінням місцях.
20. Чи є пасивним палінням:
а) паління іноді, тільки в колі друзів;
б) явище, коли людина змушена вдихати дим від цигарок інших курців.
21. Позначте те, у чому містяться наркотичні речовини:
а) алкогольні напої;
б) усі медикаменти;
в) тютюновий дим.
22. Причинами вживання наркотиків підлітками можуть бути:
а) наполегливі поради батьків;
б) рекомендації з боку підлітків і старшокласників із небезпечних компаній.
23. Відповідно до законодавства України кримінальна відповідальність настає:
а) з 18 років;
б) з 16 років, а за скоєння тяжких злочинів із 14 років;
в) із 20 років; г) із 21 року.
24. Наведіть приклади хвороб цивілізації. Які методи боротьби з ними?
Виконуємо сьогодні, скидаємо.
Чекаю.
понеділок, 23 травня 2022 р.
Добрий день.
Сьогодні 24 травня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 9 та 10 класів.
Географія 9 клас.
Тема: Екологічні проблеми людства.
Кожен космонавт розповість вам, яка дорога йому маленька земна куля, огорнута біло-блакитною шаллю. Крокуючи по сірій від пилу поверхні Місяця, дослідники космосу забувають про існування на рідній планеті кордонів між державами і мріють тільки про те, щоб повернутись на рідну Землю.
Безліч космічних тіл рухаються у Всесвіті. Наша Земля – маленька його частинка, але тільки вона серед відомих людям планет заселена живими істотами.
Більше 6,5 мільярдів пасажирів знаходяться на борту цього невеликого корабля, а в майбутньому їх буде ще більше.
Чи безпечна така подорож?
Як тільки людина почала розуміти будову свого дому, пізнавати закони створення світу і розуміти своє місце у Всесвіті, почали лунати голоси, які попереджають про майбутню небезпеку існуванню людства. В пресі постійно з’являються неоднозначні заголовки: «До того як загине природа», «Під загрозою прогресу», «Збережемо Землю». Чи є підстави для хвилювання?
Процес формування світового господарства окрім позитивних має й негативні соціально-економічні наслідки. Річ у тім, що паралельно з ним виникає і загострюється ряд проблем, які безпосередньо зачіпають інтереси усього людства. Від їх своєчасного розв’язання залежить існування планетарної цивілізації. Проблеми ці отримали назву глобальних, тобто таких, що охоплюють не якусь одну країну або групу країн, а планету в цілому. Вирішення яких можливе тільки спільними зусиллями всіх народів. Виникла навіть самостійна галузь знань – глобалістика, яка вивчає найзагальніші планетарні проблеми сучасного і майбутнього розвитку людської цивілізації.
Пропоную переглянути:
Домашнє завдання:
1. Опрацювати текст параграфа вашого та мою підбірку для вас.
2. Складіть есе на тему: “Ми не успадкували Землю від наших предків; ми беремо її в позику в наших нащадків.”
ЧЕКАЮ ЛИШЕ СЬОГОДНІ.
Географія 10 клас.
Тема: Геополітична структура сучасного світу. Місце України на сучасній геополітичній карті світу. Основні вектори сучасної української геополітики.
На сьогоднішній день у світі існує багато держав, окремі з них є успішними, інші – спустошені економічними кризами. Тому для будь-якої суверенної країни потрібно докласти зусилля для об’єднання людей , які хочуть доброго й гідного життя у своїй державі й навколо неї.
Свого часу Любомир Гузар сказав «Якщо держава думає про напад, про агресію, то вона становить небезпеку для всіх інших. Навпаки, розвиток збройних сил для захисту життя і прав своїх громадян сприяє зміцненню бажання миру, загального добра. Досвід показує, що в країнах, які піддавалися агресії, гинуло багато людей, у яких не було, чим захищатися (наприклад, від бомбардувань). Але крім жертв використання зброї, мільйони людей загинули від всякого роду національних, етнічних, релігійних і навіть мовних переслідувань. Народи можуть і повинні боротися проти такого насильства, яке не має жодного виправдання».
Сьогодні на уроці ми розглянемо сучасну геополітичну структуру світу, місце України на геополітичній карті, визначимо пріоритетні напрямки розвитку.
Сучасна геополітична карта світу, що відображає геополітичні регіони, склалася у другій половині ХХ ст. Основними елементами регіонів є незалежні держави, поєднання яких виникли в умовах сусідства в тому чи іншому географічному просторі; спільності історичних процесів; культурної, релігійної та мовної близькості. Зв’язки і взаємодія між ними є ситуативними, залежно від того, як складається розподіл геополітичних сил. У геополітиці — це здатність держави захистити або реалізувати свої національні інтереси.
Нині водночас із державами активно діють і нові «дійові особи»: ТНК, банки, міжнародні економічні, фінансові, мафіозні організації. Глобалізація робить господарство світу одноріднішим, але водночас увиразнюються цивілізаційні й культурні відмінності, активізуються сепаратистські рухи. Разом з глобалізацією світ охопила хвиля демократизації. Лише поодинокі держави «утрималися» від упровадження демократичних стандартів. Нині вони є головними об’єктами ідеологічного чи військового пресингу з боку США та їхніх союзників. Це Ірак, Іран, Судан, Афганістан, Лівія, Куба, Білорусь, КНДР.
У перебігу змін типів міжнародних систем (однополярна — багатополярна — двополярна) після розпаду СРСР домінують США. Проте нині назріває становлення багатополярної системи і формування нових співвідношень сили на геополітичній карті світу.
За фаховими оцінками, до середини XXI ст. свої позиції збережуть три основні геополітичні центри: США (або організація НАФТА), ЄС та Східна Азія. Однак унаслідок глобалізації Захід поступово втрачатиме своє лідерство, поступаючись новим гігантам Сходу: Японії, Китаю та Індії. Серед держав, які прагнуть змінити наявне становище у світі й уже сьогодні є вагомими регіональними лідерами, найчастіше згадують Туреччину, Іран, Індонезію, ПАР, Нігерію, Єгипет, Бразилію, Республіку Корею.
У ХХІ ст. склалися різні геополітичні регіони. Регіони сили, у яких зосереджено держави — «центри сили світу», економічна й політична вага як провідних країн регіону, так і регіону в цілому визначає баланс сил та вектори розвитку світосистеми.
Стикові геополітичні регіони (їх ще називають «регіонами-воротами», «буферними зонами» тощо). Це території, що розташовані на стику цивілізацій та потужних центрів сили великих імперій, здебільшого, на перетині головних світових торгових шляхів:
Балто-Чорноморський субрегіон — країни Центральної Європи, до яких належить і Україна;
країни Середнього Сходу — «світове перехрестя», де вирізняються регіональним лідерством Туреччина, Іран та Саудівська Аравія — релігійно-політичний центр мусульманського світу;
Середземноморський (Південна Європа та Північна Африка);
Центральна Америка та Карибський басейн, де центром сили є Мексика, господарство якої через НАФТА інтегроване з Англо-Америкою.
На сучасній геополітичній карті світу Україна є однією з провідних держав стикового геополітичного регіону Центральної Європи. Особливість геополітичного положення території, на якій формувалася, зростала й утвердилася Україна як держава, у тому, що вона лежить на стику геополітичних осей Євразії. Тому для нашої держави надзвичайної ваги набуває необхідність вироблення системи підходів до визначення своєї ідентичності та майбутнього розвитку.
З метою встановлення в країні правил гри, які базуватимуться на загальнолюдських цінностях, і які сьогодні є затребуваними українським суспільством ініціативною групою «Першого грудня» була розроблена суспільством ініціативною групою «Першого грудня» була розроблена Українська Хартія вільної людини, яка представлена 8 грудня в Українському домі на Національному круглому столі, присвяченому 21-й річниці референдуму за незалежність України.
Наріжними каменями нашої Хартії є три прості думки:
Перше. Відповідальність за своє життя, а отже, його успіх, добробут і щастя нікому не може бути переданою. Ми самі несемо відповідальність за себе.
Друге. Мораль і духовні цінності не можуть бути відкладеними на завтра. Вони завжди потрібні сьогодні.
Третє. Ми будуємо те, що уявляємо, а отже, від глибини, масштабу і творчого хисту нашої уяви залежить наше майбутнє.
Людина прагне бути вільною, бо саме свобода надає смислу, гідності й цінності людському життю. Це і є дорога до щастя.
Хартія складається із 10 основних новел, які показують життєві орієнтири українського суспільства:
1. Бути вільною людиною.
2. Бути українцем.
3. Бути активним громадянином.
4. Любити.
5. Мислити.
6. Бути господарем.
7. Бути лідером.
8. Бути відкритим суспільством.
9. Бути успішною державою.
10. Бути учасником демократичної спільноти народів.
У сучасну добу вистражданої незалежності суверенна Україна продовжує формувати коло своїх національних інтересів (передумови для цього є і складалися вони віками), а отже і стратегічних геополітичних інтересів держави. Їх визначають потреби збереження її суверенітету й забезпечення територіального верховенства, поступального соціально-економічного і політичного розвитку. Пріоритетність цих геополітичних інтересів зумовлено низкою чинників:
а) незавершеністю формування політичної системи молодої держави;
б) наявністю глибокої демографічної кризи, негативними тенденціями розвитку та регіональними диспропорціями її економіки;
в) недостатньою соціально-культурною пов’язаністю та різновекторністю їх регіонально-політичних орієнтацій, регіонів.
Нині для широких верств населення України стало зрозумілим, що:
1) радянська ідентичність і національна ідентичність суверенної України —
не сумісні;
2) непростий перебіг внутрішніх протистоянь, пов’язаних із визначенням політичного вибору народу держави («Помаранчева» революція, «Революція гідності»), зміцнив основи єдності української нації;
3) на початку ХХІ ст. Україна зробила вибір на користь світових демократичних цінностей, обравши шлях посилення співпраці з ЄС.
Повертаючись до Української Хартії вільної людини, а саме до 10 новели «Бути учасником демократичної спільноти народів», хочу сказати, що природнім і безальтернативним шляхом для України є об’єднання з простором європейських народів.
Європейська інтеграція означає для нас не зовнішній, а внутрішній політичний курс. Ми здатні бути прикладом та опорою для всіх демократичних сил колишнього Радянського Союзу і наших сусідів та партнерів від Балтії до Чорного моря.
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.
2. Визначте правильні й помилкові твердження, позначивши їх знаками «+» та «-».
1. Геополітика - наука, яка розглядає вплив географічних чинників на внутрішню й особливо зовнішню політику держав і націй.
2. На розвиток держави географічне положення немає впливу.
3. Сепаратизм – це політична діяльність, спрямована на відокремлення етнічної, культурної, релігійної або іншої спільноти від основної частини країни.
4. Економічна інтеграція - процес відкриття кордонів для торгівлі, а також об’єднання виробничих і фінансових можливостей.
5. АСЕАН – інтеграційне об’єднання країн Європи.
6. Італія – головний економічний локомотив Євросоюзу.
7. США – головний осередок глобального економічного зростання.
ЧЕКАЮ ЛИШЕ СЬОГОДНІ.
Добрий день.
Сьогодні 23 травня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 7 та 8 класів.
Географія 7 клас.
Тема: ПРИРОДНІ БАГАТСТВА МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ, ЇХНІ ОСОБЛИВІ ВИДИ. НАСЛІДКИ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ ЛЮДИНОЮ. ПОРУШЕННЯ ПРИРОДНОЇ РІВНОВАГИ. АНТРОПОГЕННІ ЛАНДШАФТИ.
Пропоную переглянути:
Природні ресурси – це компоненти природи, які забезпечують існування людського суспільства та використовуються в господарстві.
Залежно від сфер використання виділяють мінеральні, земельні, водні, біологічні, лісові, кліматичні ресурси, ресурси світового океану.
Види природних багатств материків та океанів:
Мінеральні
Водні
Біологічні
Кліматичні
Земельні
Ресурси Світового океану
Природокористування – наукова й виробнича діяльність, спрямована на задоволення потреб людства за допомогою природних ресурсів.
Раціональне (тобто розумне, продумане, правильне) – досить повне використання природних видобувних ресурсів, відновлення природних багатств, повне і багаторазове використання відходів виробництва (тобто організоване безвідходне виробництво), що дозволяє значно зменшити забруднення навколишнього середовища.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою для вас підбірку.
– Дізнайтеся, які види господарської діяльності поширені у вашій місцевості? Які зміни природних комплексів відбуваються? Який видприродокористування переважає у вашій місцевості?
– Випереджальне (окремим учням): підготуйте повідомлення про найбільш небезпечні екологічні катастрофи у світі.
– Об’єднайтеся у групи, розпочніть роботу над дослідженням: “Шляхи розв’язування екологічних проблем”.
Чекаю відповіді до середи.
Географія 8 клас.
Тема: Населення Кіровоградщини.
Кіровоградщина – «степова перлина» України, тих куточків планети, де все надзвичайно знайоме, рідне і близьке кожному з нас. Ми оглянемося довкола і ще раз переконаємося, що рідна домівка, вулиця, село, район – це те, без чого не існує Батьківщина.
Кіровоградська область – одна з 25 адміністративно-територіальних одиниць України. Її площа – 24,6 тис. кв. км. Це значно більше, ніж площа деяких добре відомих держав (Кувейт, Ліван) і не набагато менше від таких держав, як наприклад, Албанія, Бельгія, Молдова. Серед інших адміністративно-територіальних одиниць України за цими параметрами область посідає відповідно 14 і 22 місця. Більшість території області знаходиться в межах Правобережної України і лише територія селища Власівки Світловодського району розташована на лівому березі Дніпра. За характером поверхні область неоднорідна, адже частина її площі – 46,7 тис. га ( 1,9 % площі).
Область має такі крайні точки :
північна – Світловодський район, на північ смт. Власівка
південна – Бобринецький район, на південь с. Юр’ївка
західна – Гайворонський район, на північний-захід с. Котовка
східна – Онуфріївський район , на схід с. Куцеволівка
Область простягається із заходу на схід на відстані 335 км, а з півночі на південь – майже на 150 км; вона розташована на відносно невеликій відстані від Чорного моря – приблизно 130 км. Кіровоградська область розташована у центральній частині України. Про це свідчить символічний знак, встановлений у Добровеличківському районі в 1990 році, приблизно однакова відстань від крайніх точок області до крайніх точок держави.
Область межує із шістьма добре розвинутими областями держави: на півночі – з Черкаською ( протяжність кордону – 381 км), на північному сході – з Полтавською (60 км), на сході та південному сході – з Дніпропетровською (379 км), на півдні – з Миколаївською (379 км), на південному заході – Одеською (54 км), на заході - з Вінницькою (48 км). Крім сухопутних кордонів, межі області проходять також по акваторії Кременчуцького водосховища. Їх протяжність становить 84 км [30].
В межах області виділено 21 адміністративний район і 4 міста обласного підпорядкування – Кропивницький, Олександрія, Світловодськ, Знам’янка.
Географічне розташування у центрі України. Через Кіровоградську область проходить міжнародний Критський транспортний коридор № 9: Гельсінкі – Київ – Одеса. Транспортна система області включає 884,2 км залізниць і 10 автомагістралей, що пов’язують Україну з державами Європи.
Кількість чоловіків становить 520,8 тис. осіб, або 46 %, жінок — 612,3 тис.осіб, або 54 %.
На 2001 р. українці становили 85,3 %, росіяни — 11,7 %, представники інших національностей — 3 % населення. Росіяни складали значну частину населення міст і районів на сході області, українці переважали в сільській місцевості і на заході краю. За переписом 2001 року: українці (90,1 %) (1.015 тис. чоловік), росіяни (7,5 %) (84 тис. чол), молдовани, білоруси, вірмени, болгари, євреї, цигани, корейці та інші (2,4 %).
Кількість міського населення становить 682 тис.осіб, або 60,2 %, сільського — 451,1 тис.осіб, або 39,8 %.
Чисельність економічно активного населення становить майже 500 тис. осіб, з яких 325,5 тис. — мешканці міської місцевості, 173,8 тис. — сільські жителі.
У структурі економічно активного населення повну вищу освіту мають 13,9 % міського та 8,7 % сільського населення, базову вищу освіту мають 1,6 % міського та 3,8 % сільського населення, неповну вищу освіту — 26,2 % міського та 13,1 % сільського населення.
Трудові ресурси області (без зайнятих в особистому підсобному господарстві осіб пенсійного віку) за станом на 01. 01. 2001 становлять 634,1 тис. осіб або 2,2 % до України. В усіх сферах економічної діяльності зайнято 432,1 тис. осіб або 68,1 % трудових ресурсів регіону. В їх складі значну питому вагу складають зайняті в матеріальному виробництві — близько 69 %, у невиробничій сфері зайнято 31 %.
Демографічна криза охопила всю територію Кіровоградської області. Кількість населення скоротилася на 76.8 тис. осіб, у тому числі міського — на 42,3 і сільського — на 34,5 тисяч. Міграційне сальдо населення від'ємне і становило у 2000 р. — мінус 3,9 тис. осіб.
Згідно з даними за 2001 р., коефіцієнти природного руху населення в Кіровоградській області (на 1000 осіб) становлять: 7,8 — народжених (на рівні середнього значення в Україні), 17.9 — померлих, що значно більше середньоукраїнського (15,3), і природне скорочення — мінус 10,1 (відповідно — 7,5), що є одним з найменших показників в Україні. Особливо високі коефіцієнти смертності населення — 1812 осіб на 100 тисяч (в Україні — — 1539). Коефіцієнти дитячої смертності знаходяться на рівні середнього значення в Україні.
Динаміка коефіцієнтів природного руху населення в області свідчить про зниження їх темпів, які значно перевищують середні показники в Україні.
Демографічне навантаження на населення працездатного віку (кількість непрацездатних на 1000 осіб працездатного віку) досить високе — 795 осіб, у тому числі дітей — 346, осіб старшого віку — 449 при відповідних значеннях в Україні 726, 324 і 402. В області високими темпами збільшується кількість працездатного населення у працездатному віці, не зайнятого економічною діяльністю: у 2000 р. в порівнянні з 1990 р. — у 3,8 раза, а з 1995 р. — на 3,2 % і становили 16,6 % трудових ресурсів області (1990 р. — 4,6 %, 1995 р. — 15,5 %). Високими темпами зростає також кількість безробітних: на початок 2001 р. їх зареєстровано 31,6 тис., що у 9,8 разів вище, ніж у 1995 р. Рівень безробіття становить в області 5,1 % (в Україні — 4,2 %), темпи його зростання вищі, ніж у середньому в Україні.
В області щорічно зростає навантаження на одне вільне робоче місце (вакансію). На початок 2001 р. попит підприємств на робочу силу (на заміщення вільних робочих місць) становив 1,2 тис. осіб, а кількість зареєстрованих громадян, не зайнятих трудовою діяльністю, — 33,7 тис., тобто навантаження на одне вільне робоче місце, вакансію становить 43 особи, що в 1,8 разів вище,, ніж у середньому в Україні.
Домашнє завдання:
- Підготувати повідомлення за заповненими на уроці схемами.
- Відшукати в матеріалах періодики інформацію, що доповнить вивчену на уроці тему.
- Систематизувати у вигляді опорної схеми матеріали про положення, рельєф та корисні копалини свого села.
Чекаю відповіді до середи.
четвер, 19 травня 2022 р.
Добрий день.
Сьогодні 20 травня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 6 класів та на урок ОЗ учнів 5 - 6 класів.
Географія 6 клас.
Тема: Забруднення довкілля та його охорона.
Упродовж тисячоліть людина постійно впливала на географічну оболонку, не беручи до уваги тендітності природної рівноваги. Наш співвітчизник, учений В. І. Вернадський порівняв діяльність людства з потужною геологічною силою. І дійсно, об’єм речовин, що людина переміщає під час видобування корисних копалин, переорювання земель, будівництва комунікацій перевищує дію всіх зовнішніх сил природи.
Людська діяльність призвела до скорочення на одну чверть маси живих організмів на планеті. Ядерної зброї, яка накопичена на Землі, цілком достатньо для багаторазового знищення життя на ній, а її продовжують виробляти. Не так давно людство вийшло в космос, але вже встигло засмітити навколоземний простір.
Майбутнє навколишнього середовища — це ваше майбутнє. Сьогодні в кожного з вас є можливість висловити свою думку щодо проблем, які назріли у природі через діяльність людини, та шляхів їх розв’язання.
Перші міста виникли там, де була можливість виробляти багато продуктів харчування. Майже всі такі міста розташовувалися поблизу річок — там ґрунт особливо родючий і вистачало води. Вони розросталися в усіх куточках світу: на Близькому Сході, у Східному Китаї, в долині Інду (у сучасному Пакистані та Індії), у Центральній Америці та Перу.
Великі міста ростуть тому, що туди мігрують (переселяються) жителі сіл та інших міст. Після винаходу машин і розробки більш ефективних методів ведення сільського господарства в селах зменшилась потреба в робочих руках. Водночас підприємствам у великих містах потрібні були працівники. Ці зміни відбувалися в Європі та Південній Америці в ХІХ ст. і донині продовжують відбуватися у країнах, що розвиваються.
Незважаючи на те, що навіть у великих містах роботи на всіх не вистачає, люди продовжують туди переселятися. В місті в них більше шансів знайти роботу, ніж у сільській місцевості. Крім того, у великих містах поліпшений сервіс, є водопровід і лікарні, розважальні комплекси, проводяться спортивні змагання.
Зі зростанням міст їх недоліки стають усе очевиднішими. Якщо міста ростуть занадто швидко, то в них відчувається нестача житла. У багатьох країнах, що розвиваються, біднякам доводиться самим будувати житло з якихось підручних матеріалів. Поселення з безліччю будинків, побудованих з фанери чи листів іржавого заліза, називають нетряними містами, чи бідонвілями, а бідняків, що оселилися на землі, яка їм не належить,— скватерами. Заробивши якісь гроші, вони починають перебудовувати та поліпшувати свої житла. Іноді уряд допомагає їм, надаючи будівельні матеріали, підводячи воду й електрику.
Поступово великі міста розвиваються і ростуть, у них з’являється все більше підприємств і автомобілів, а забруднення і загазованість набувають загрозливого характеру. Якість повітря та води найчастіше погіршується, як і здоров’я мешканців міст. У забрудненому повітрі міститься сірчана кислота, яка має здатність роз’їдати камінь, унаслідок чого псуються і будинки.
Забруднення повітря — серйозна проблема в Афінах і Римі, де давні будівлі розташовуються майже в центрі міста. Щоб захистити пам’ятники старовини, в італійському місті Флоренції заборонено рух автомобілів у центрі.
Головними методами боротьби із забрудненням води, ґрунтів, повітря є нові виробничі технології, що передбачають безвідходність виробництва, надійні очисні споруди, заміну хімічних препаратів очищення на біологічні.
• Нові технології передбачають також створення підприємств із замкненим виробничим циклом, в якому відходи одного підприємства є сировиною для іншого.
• Необхідна поступова заміна екологічно небезпечних видів палива на більш чисті. Найбільш перспективним джерелом енергії є вітрова, сонячна, геотермальна, енергія припливів.
• У всіх країнах світу необхідно ввести закони, що передбачають суворі покарання та штрафи за завдання шкоди навколишньому середо-вищу.
• Виховання молодого покоління з новим екологічним світоглядом. Для цього необхідно вивчати проблеми охорони навколишнього середовища у школах, використовувати засоби масової інформації.
Охорона навколишнього середовища — це, безумовно, проблема глобального характеру. Розв’язати її можна, лише об’єднавши зусилля всіх країн, усіх народів на Землі. Однак ця проблема стосується й кожного з нас безпосередньо. Ніколи не забувайте: навіть найменше втручання в неповторну природу Землі призводить до порушення її рівноваги.
Домашнє завдання:
1.Повторити теми «Біосфера та ґрунти», « Природні комплекси», « Кількість і розміщення населення на Землі», «Держави світу»,« Вплив людини на природу».
2. Виберіть одну з географічних оболонок та складіть план спрямований на його охорону .
Чекаю.
ОЗ 5 клас.
Тема:Узагальнення з теми «Соціальна складова здоров’я».
1. Які служби можна викликати за телефонами:
а) 101; б) 102; в) 103; г) 104?
2. Якщо виникла пожежа, телефонуй за номером _________ .
3.Відчувши запах газу, телефонуй ________ .
4. Якщо на тебе напали або ти став свідком злочину,телефонуй __________ .
5. Швидку медичну допомогу викликай за телефоном ________ .
6. наведених літер скласти слова, які є основними фізичними якостями людини:
ласи - (сила)
идкшвість - (швидкість)
валтривиість - (витривалість)
кучгність - (гнучкість)
нритспість -(спритність)
Як називаються ділянки дороги або спеціальні споруди, призначені для переходу на інший бік вулиці ?
7. Які бувають пішохідні переходи ?
8. Якими знаками їх позначають ?
9. Доповніть речення:
а) Дороги, ...
б) ... дві смуги, ...
в) ... називають багатосмуговими.
г) ... які мають більш як ...
10. Поясніть, чому можуть бути небезпечними в переповненому транспорті:
а) черевики на високих підборах;
б) довгий шарф;
в) крислатий капелюх;
г) рюкзак, санчата, лижі.
11. Назвіть , яке взуття, одяг і речі треба одягати чи брати з собою, якщо передбачається поїздка в переповненому транспорті.
12. Напишіть поради тим, хто наважиться їхати у переповненому автобусі. Оформіть ці поради у вигляді пам’ятки.
Відповіді чекаю . Останній строк здачі робіт ЗАВТРА.
ОЗ 6 клас.
Тема:Узагальнення вивченого матеріалу.
1. Для вимірювання температури використовують:
а) термостат б) терморучку
в) термометр г) косинець
2. Якщо виникла пожежа, телефонуй за номером :
а) 101 б) 102
в) 103 г) 104
3. Дороги, які мають більш як дві смуги, називають:
а) тривимірні б) небезпечні
в) широкі г) багатосмуговими
4.Електротранспорт — це:
а) трамвай, тролейбус б) таксі, велосипед
в) автобус, літак г) поїзд, автомобіль
5.Якщо ти став свідком злочину, телефонуй за номером
а) 101 б) 102 в) 103 г) 104
6.Це ситуація, коли ніщо не загрожує твоєму життю,
здоров’ю чи добробуту:
а) Безпека б) Небезпека
в) Почуття г) Толерантність
7.Дай визначення поняття
Здоровий спосіб життя – це _
8. Які з цих занять можна назвати безпечними для життя та здоров’я:
1) допомога батькам;
2) рухливі ігри;
3) прибирання;
4) тривалі розмови по телефону;
5) комп’ютерні ігри або телевізор більш як дві години;
6) виконання домашніх завдань;
7) виникненню паніки внаслідок якоїсь ситуації;
8) гортання журналів мод?
9. Складіть пам’ятку про правила поведінки у транспорті.
10. Доба має тільки 24 години. Поясніть, чому від уміння раціонально розподіляти час залежать ваші:
а) успіхи у навчанні;
б) стосунки з рідними і друзями;
в) самопочуття і здоров’я?
10. Як ви думаєте, яким повинно бути робоче місце вдома і в школі?
11. Як правильно сидіти за столом чи партою?
12. Чи можна назвати командою родину, де мати виконує всю хатню роботу, їй ніхто не допомагає?
Відповіді чекаю . Останній строк здачі робіт ЗАВТРА.
Добрий день.
Сьогодні 19 травня 2022 року.
Запрошую до уроку географії учнів 6, 7 та 11 класів.
Географія 6 клас.
Тема:Вплив людини на природу.
Пропоную переглянути:
Жили були у Всесвіті дев’ять красунь, дев’ять сестер. Та одна з них була найчарівніша. В біло-рожевому вінку з весняних квітів, у смарагдовій накидці із зелених шат, у золотавому багрянці щедрої осені – у всьому вона завжди прекрасна. Варто її лише захотіти і безкраї похмурі степи усміхнуться барвистою веселкою квітів, потягнуться до сонця зелені паростки у пустелях, виноградні грона наповняться соком. Тішила вона своїми чарівними очима-озерцями, дзвінким життєрадісним голосом, що розливався пташиним щебетом.
Ти божество! Дзвін струмочок нагадує твій сміх, шелест листя в гаю – твоє легке дихання, повнозернистий колос – твою щедрість…
Розвивається на вітрах її розкішне зелене волосся з переплетеного березового та вербового гілля. А ще красуня мала чарівну вдачу. Ступить крок – і заллється все навколо бузковими кольорами, засміється – і розсиплеться пролісковий цвіт, притихне в задумі – і видніється рожевий обрій…
Чи впізнали ви цю красуню? Як звуть її?
Це наша планета, наша домівка у Всесвіті, яку ми порівнюємо з чарівною дівчиною… Та минав час. Почали тьмяніти і міліти її очі – озерця, рідшати волосся, затихати голос…
В мою душу закрадається тривога, а у вашу? Адже Земля – це наша домівка.
Що саме непокоїть і тривожить нас?
Що ж повинні робити ми, люди, знаючи що Земля наш прихисток, наш дім в біді!
На землі, у домі вселюдському –
Протиріч і негараздів тьма,
Будьте люди обережні в ньому!
Іншої домівки в нас нема.
Нашу голубу планету часто порівнюють з величезним космічним кораблем, який летить просторами Всесвіту. А людство – екіпаж корабля. В цьому кораблі немає аварійного виходу.
На космічному кораблі Земля – тривога! Майбутнє Землі в небезпеці! І це дійсно так. За цими словами гірка істина. Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи: парниковий ефект, діри в озоновому шарі, проблема чистої води, кислотні дощі; щороку планета втрачає десятки видів тварин і рослин. Важко поранена плаче хвора Земля, і Чорнобиль – тривожний сполох – заклик до розуму.
І на пам'ять спливає пророцтво великого Кобзаря: «Схаменіться, добрі люди, бо лихо вам буде!»
Сучасна людина оголосила війну природі і природа відступає.
Вік XXI – планету не впізнати,
Бо людина продовжує собі природу підкоряти.
Людина може збагатити добривами зголоднілий грунт, але вона не в змозі створити його знову. Всю титанічну роботу здатна виконати лише Природа! І робить вона це не поспішаючи, ґрунтовно, спокійно. Як ти її не прискорюй, як ти її не допомагай, але вона не хоче рахуватися ні із зростаючими проблемами людини у продуктах харчування, ні із приростом населення, ні із дефіцитом корисної земельної площі.
На відновлення шару грунту всього у 2,5 см при доброму і постійному рослинному покриві природа затрачає до тисячі років. Як же ми, повинні цінувати свою землю, як її берегти!
- Володимир Вернадський говорив: «Якби мені довелося писати гімн всепланетному життю, неодмінно почав би його з величальної пісні на честь води і закінчив би щонайглибшою вдячність цій живильній рідині. Чому таке поклоніння? Причина не тільки в тім, що наші прабатьки в енному ступені вийшли з неї, що ми її діти, а в тому, що майже на три чверті складаємося в неї, вона вгамовує нашу спрагу, дає життя ланам, зігріває будинки, стелиться перед кораблями… У нашій крові незбагненно збереглися краплини Світового океану. В обох рідинах майже однакове співвідношення основних елементів – хлору, натрію, кисню, калію, кальцію»
Пам’ятайте, люди, назавжди,
Неможливо жити без води.
Це життя колиска, це – дощі,
Це роса і квітка на межі.
Це тумани, ріки і моря,
Джерело у спеку, це – життя.
Слово кліматологу:
- Коли хочуть підкреслити гостроту проблеми в чомусь, то горять: «Потрібний як повітря!» Відомо, що без їжі людина може прожити тижні, без води – дні, а без повітря лише кілька хвилин. В середньому людина робить за своє життя півмільярда дихальних рухів. Легені здатні пропускати приблизно двісті п’ятдесят тисяч метрів кубічних повітря, а разом з ним і ті шкідливі речовини, які в ньому затримуються.
За даними ЮНЕСКО – 60-80% усіх шкідливих викидів в атмосферу припадає на автотранспорт. Ліси зникають зі швидкістю 20 га за хвилину. Кислотні дощі є причиною захворювання мільйонів людей та тварин.
Існує відомий вислів: «Або дим зробить так, що на землі буде менше людей, або люди зроблять так, що на Землі буде менше диму»
- Нам не завжди вдається помітити (а дехто не завжди прагне до цього) складний взаємозв’язок процесів що відбувається в природі. Але ж відомо, що найменші зміни у функціонуванні одного компонента одразу впливають на стан всієї живої системи. Слід пам’ятати, що коли на гектари лісу є три середні мурашники, то тут уже не потрібні хімічні препарати для захисту рослин. Тут буде повна екологічна рівновага. Оберігаючи мурашок ми оберігаємо ліс від шкідників.
Бобри, переселені в нову водойму – струмок або річку, як правило, одразу беруться за гідробудівництво, і вище греблі виникає зовсім інша фауна. Появляється багато молюсків, водяних комах, їх личинок. А це принаджує у боброві ставки водоплавних птахів. Качки приносять сюди на лапках ікру карасів.
До повалених бобрами дерев приходять живитися зайці, копитні тварини, гризуни. Природа сама регулює свою діяльність.
- В американському Солт-Лейк-Сіті стоїть єдиний у світі пам’ятник чайкам. На хліби переселенців в Америці напала сарана. Людина безсила перед нею. Урожай був приречений на загибель, але тут услід за сараною з’явилась зграя чайок. За лічені години вони повністю знищили шкідників. Люди, яких чайки спасли від голодної смерті, в знак подяки встановили птахам пам’ятник, який зберігся до наших днів.
В українського народу з давніх давен існувало ставлення до природи як до батьківського, рідного, тобто оцінка природи була лише позитивною. Наші предки слов’яни складали замовлення, щоб задобрити язичницьких богів, які володарювали над природою: «Добрий день тобі, Сонечко ясне! Ти святе, ти ясне – прекрасне ти чисте, величне й поважне…»
За часів Київської Русі першими природними заповідниками були священні гаї, що замінювали нашим предкам храми. Їх так і називали: божелісся, святий бір, праведний ліс. У таких лісах заборонялося випасати худобу, вирубувати дерева та полювати на тварин.
Правду кажуть, що природа – наша мати. Вона дає людині все необхідне для життя, хоч ми не завжди можемо оцінити її дарунки. Що може бути кращим за тепле сонце, величні гори, грайливе море, квітучі дерева навесні?
Не можна жити, якщо ти не маєш змоги насолоджуватись свіжим ранковим повітрям, погратися з маленьким ласкавим кошеням, погрітися на літньому сонечку, вдихнути аромат троянд.
Дуже засмучує те, що люди, захопившись розвитком нових технологій, часто шкодять природі. Мені дуже подобається, що в багатьох країнах люди звернули увагу на альтернативні джерела енергії та екологічні види транспорту. Необхідно пам’ятати, що шкодячи природі, ми робимо гірше самим собі. Ми маємо зберегти багатство і красу природи, тільки за цієї умови можливе наше існування на землі.
Ми так чекаємо весни, навесні тане сніг, виставляючи на показ все те, що люди кидали у нього, думаючи, що це не страшно, цього ніхто не побачить. Але ми бачимо. Це бачать всі. Перша зелень не в змозі сховати все це сміття. Ставитись до природи треба так, як до власного будинку, адже біля нього ми не викидаємо непотрібні речі.
Відпочиваючи в лісі, ми не раз бачили там замість чудесних квітів пластикові пляшки, викинуті недбалими туристами. Пластик, як відомо, залишається в землі довгі роки і не гниє.
Ліси повинні радувати нас могутніми деревами, чистим повітрям, лісовими рослинами, а не засмучувати горами сміття, залишеного там людьми. Давайте берегти природу, адже вона так від нас залежить!
Якось, відпочиваючи влітку, я пішла купатися в ставку. Ледве ввійшла у воду, як відчула сильний біль у ступні правої ноги. Вилізла на берег і оглянула ногу. Ну, так і є, чимось порізалася Я кульгала кілька днів і думала: «Ну хто кинув у воду іржаву бляшанку? Кому спало таке на думку?» Потім зрозуміла, що таке спало на думку такій самій людині як і я. Людині, котра вважала, ніби екологія – це щось таке, що її не стосується. Виходить, що стосується всіх і кожного!
Ми прийшли на цю землю, щоб жити, працювати, розвиватись, творити. Але ніколи не забуваймо про те, що кожний із нас і всі ми разом узяті – невід’ємна частинка матінки-природи. Без неї ми ніщо, бо обійтися ніхто з нас не може без води, без повітря, без сонця. Ми люди! Ми вищі істоти на землі! Навіщо ж ми нищимо свою планету?
Люди, зупиніться, отямтесь!
Ми повинні зробити майбутнє людства прекрасним, зберегти нашу чудову планету для наступних поколінь. Шануймо матінку-природу, бо любити й берегти природу – значить любити і берегти Батьківщину.
Домашнє завдання:
1.Опрацюйте матеріал вашого підручника, мою підбірку для вас.
2.Написати твір «Мій внесок у покращенні екологічної ситуації рідного села».
До зустрічі.
Географія 7 клас.
Тема:Природні багатства материків і океанів, їхні особливі види, наслідки використання ресурсів людиною. Порушення природної рівноваги.Антропогенні ландшафти.
Пропоную переглянути:
Людина змінює планету. Нам потрібен життєвий простір та ресурси. Озброївшись вогнем, сокирою і оралом, ми клаптик за клаптиком руйнуємо власну ж домівку, заганяючи інших жителів Землі, тварин, в глухий кут виживання. Зараз важко уявити, але колись українські простори не поступалися багатством фауни африканській савані. За тисячі років з наших терен зникло немало дивовижних тварин.
– ЛЕВ
Саме так, цар звірів ще блукав степами України в нашій ері, а можливо навіть ще за київських князів.
Зараз ми сприймаємо лева як екзотичну тварину з тропічних саван, яка, певно, не змогла б пережити європейські зими. Та цікавий факт: всі кішки є дуже витривалими та стійкими до перепадів температури. На території України водяться рисі та дикі коти. Амурські тигри живуть в помірних широтах, а сніжні барси – ну їхня назва говорить сама за себе. Хоча б подивіться на домашнього кота: хіба він боїться гуляти взимку?
Фізико-географічні умови проживання левів це, перш за все, трав’янисті рівнини з видовим різноманіттям копитних. Савани та степи є спорідненими природними комплексами, тож не дивно, що ареал лева навіть у Середні віки охоплював гігантські простори Африки та Євразії. Згадайте античного героя Геракла та його перемогу над левом – Грецію відділяють від України якихось кількасот кілометрів.
– ТУР
Згадку про турів ви зустрічали в повісті Івана Франка “Захар Беркут”. Події, описані в творі, розгортаються в XIII столітті. Тоді дикі бики були цінним трофеєм, що і стало їх вироком. Вже через 300 років тури зникли з українського Полісся, а остання особина виду була вбита у XVII столітті.
Тур є предком усіх європейських порід корів. Найближчими родичами вимерлої тварини є іспанські бики, які беруть участь в славнозвісних корридах, а також індійські бики – об’єкт поклоніння на півострові.
Більш далекими родичами тура є зубри та бізони, які, доречі, ледь не повторили його долю. На початку ХХ століття їх чисельність обмежувалася ліченими стадами, але зусиллями американських та європейських біологів бізони та зубри були врятовані. Зараз в Україні зубри водяться в кількох заповідниках Карпат та Полісся, і їм вже нічого не загрожує.
– ТАРПАН
Людина безжально знищувала і продовжує знищувати природу, все більше тварин зникає з лиця Землі. Так само як і тур, цілком вимер й предок іншої свійської тварини – дикий кінь тарпан. Є припущення, що на теренах Центральної Європи, України зокрема, і був приручений кінь. За іронією долі, саме тут були знищені останні особини диких скакунів.
Степові тарпани були повністю винищені на півдні України до кінця XIX століття, лиш трохи не дочекавшись спасіння в “Асканії-Нові”. Лісовий підвид коня зник на початку XX століття, а останні особини були схрещені зі свійськими конями польськими та білоруськими селянами. Саме на основі відбору якомога чистіших екземплярів і був виведений польський коник – порода, що найбільше нагадує зниклого дикого предка.
Родичем тарпана в дикій природі є кінь Пржевальського, який зараз на грані зникнення. Він є інтродукований в Україні з монгольських степів. У нас табуни останніх диких коней на планеті бігають полями Асканії-Нови, Бирючого острова та Чорнобильської зони відчуження.
– РОСОМАХА
Кожен чув про Росомаху – героя коміксів та фільмів. Його персонаж у виконанні Хью Джекмана відразу закарбовується в пам’яті – сильний, нахабний, цупкий. Всім цим якостям він завдячує своєму прообразу з дикої природи – автори Марвела дуже вдало перенесли характер тварини на вигаданого мутанта.
Росомаха – хижак, яким водиться по всій крайній Півночі Євразії та Америки. Його природне середовище – хвойні та мішані ліси. Ззовні він схожий як щось середнє між ведмедем та борсуком, хоч сам він є родичем куниці.
– ТЮЛЕНЬ-МОНАХ
Стада тюленів-монахів були звичним явищем на чорноморському узбережжі ще в XIX столітті. Цих миролюбивих тварин активно знищували звіробої, що майже призвело до їх повного зникнення. Тим не менш, малочисельні популяції подекуди ще збереглися на скелях Болгарії та Туреччини.
В шкільному атласі з фізичної географії України ви можете знайти тюленя-монаха серед червонокнижних тварин. Останні достовірні свідчення про тюленів на українських берегах відносяться до середини XX століття. Тому, фактично, його можна вважати зниклим з території/акваторії України.
Ці тварини полюбляють усамітнені кам’яні пляжі. Таких, особливо з розвитком туризму, у нас обмаль, тож на повернення монахів на вітчизняні береги можна не розраховувати.
Подібна доля спіткала й степового орла, який вільно літав над Диким полем сотні років. Разом із суцільним освоєнням степу зруйнувалося й середовище для цих птахів. Тюлень-монах та степовий орел – тварини, які зникли з території України зовсім нещодавно. Сподіваємося, що цього більше не трапиться з жодним іншим представником фауни України.
Домашнє завдання:
1. Опрацювати відповідний параграф підручника, мою підбірку для вас.
2. Підготувати повідомлення на теми «Міжнародне співробітництво в розв’язанні екологічних проблем», або «Заповідники світу».
До зустрічі.
Географія 11 клас.
Тема:Досвід реалізації планів сталого (збалансованого) розвитку в різних країнах і стратегія збалансованого розвиткуУкраїни.
Пропоную переглянути:
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку.
2.Вкажіть напрямки розвитку України після нашої великої ПЕРЕМОГИ над рашистами.
Не зволікайте - часу немає.
Чекаю виконане завдання ДО понеділка. Далі - буде пізно.
середа, 18 травня 2022 р.
Добрий день.
Сьогодні 18 травня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 8 -9 класів та на урок ОЗ учнів 7 класів.
Географія 8 клас
Тема: Кіровоградська область.
Географічне положення, АТУ, історія формування і розвитку.
Сьогодні ми будемо говорити про Кіровоградщину. Про мальовничу природу нашого краю, про неповторну красу річок і степів. Адже тільки той, хто вміє любити і цінувати природу рідної землі, може бути патріотом своєї Батьківщини.
Розташована в центральній частині України, в межиріччі Дніпра і Південного Бугу. Площа 24,6 тис. км2.
Основну частину території області займає Придніпровська височина. У річкових долинах на поверхню часто виходять кристалічні породи Українського щита, що подекуди утворюють в річищах пороги і перекати.
Область багата на корисні копалини. Тут розміщений Дніпровський буровугільний басейн. Є родовища горючих сланців, торфу. На території області знаходиться частина Криворізького залізорудного басейну. Є нікелево-хромітові руди (Побужжя), золото, графіт (Завальське родовище), різні будівельні матеріали.
Клімат області помірно континентальний. Зима м'яка, з відлигами. Літо жарке. Середня температура січня -5,4...-6,5 °С, липня +20...+21,4 °С. Опадів 400—490 мм на рік. Трапляються посухи, пилові бурі.
Річки належать до басейну Дніпра (Цибульник, Інгулець) та Південного Бугу (Інгул, Синюха, Синиця). Найбільші водосховища — Кременчуцьке та Дніпродзержинське. Збудовано водовід Дніпро — Кіровоград.
Область лежить у лісостеповій і степовій зонах. У лісостеповій переважають чорноземи типові, опідзолені, ясно-сірі та сірі лісові ґрунти, в степовій — чорноземи звичайні. Природна рослинність збереглася лише на схилах ярів і балок. Ліси займають 6,8 % території. Є об'єкти природно-заповідного фонду.
Д.З.
- Опрацюйте матеріал моєї підбірки для вас та поцікавтеся матеріалом з Інтернет - мережі і дайте відповіді на наступні запитання:
1. В якому році була заснована Кіровоградська область?
2. Північна область, з якою межує Кіровоградська?
3. Назвати корисні копалині Кіровоградщини.
4. Назвати річки області.
5. Найпоширеніші ґрунти Кіровоградщини.
6. В якому напрямі від Києва розташована Кіровоградська область?
7. Кліматичний пояс, в якому розміщена Кіровоградська область?
8. Природна зона, в якій ми живемо?
9. На якому березі Дніпра розташована більша частина області?
10. Адміністративний район Кіровоградської області, в якому знаходиться географічний центр України?
11. Зі скількома областями межує Кіровоградщина?
12. В якому році розпочалося будівництво фортеці Св. Єлизавети?
13. Найбільша абсолютна висота території області?
14. Скільки міст обласного підпорядкування розташовано на території області?
Нагадую, що кінець семестра та навчального року не за горами, тому не баріться з виконанням робіт.
Чекаю 24/7.
До зустрічі.
Географія 9 клас
Тема:Глобальні проблеми людства. Екологічна проблема. Сировинна й енергетична проблеми. Демографічна та продовольча проблеми.
Атмосфера складається з: азоту(78%) і кисню(21%). 1% - інші гази. У результаті господарської діяльності людини в атмосферу попадають газоподібні речовини – пил і тверді речовини. Значну частину(до 90%) усіх викидів займають хімічні сполуки:
1) вуглекислий газ – утворюється в результаті спалювання палива та виробництва цементу. Сам газ не шкідливий, але спричиняє парниковий ефект.
2) сірчаний газ – утворюється в результаті спалювання палива та виплавки кольорових металів. Він є ядовитим і спричиняє загрозу здоров’ю і навіть життю людини.
3) важкі метали – є найбільш небезпечними для людини – цинк, нікель, миш’як та ін.
Атмосфера дозволяє зберегти рівновагу в природі, треба це завжди пам’ятати.
Парниковий ефект. Діяльність людини порушує природну рівновагу атмосфери. Надлишки вуглекислого газу від згорання вугілля, нафти, природного газу зосереджуються в атмосфері та утримують багато тепла – це явище називається парниковим ефектом. За підрахунками вчених за таких викидів протягом наступних 20 років температура на Землі підвищиться на 3,5°С. Найбільше потепління буде на полюсах. Це призведе до танення льоду в Світовому океані, що підвищить рівень води на 50-100 см. Як наслідок: значні площі на Землі будуть затоплені.
Кислотні дощі. Окиси сірки та азоту, що потрапляють у атмосферу внаслідок роботи ТЕС і автомобільних двигунів, сполучаючись із атмосферною вологою, утворюють дрібні крапельки сірчаної та азотної кислот, які переносяться вітрами й випадають на землю у вигляді кислотних дощів. Ці дощі мають шкідливу дію:
а) знижується врожайність сільськогосподарських культур на 3-8%;
б) гинуть ліси;
в) отруюється вода озер і ставків, у яких гине риба;
г) прискорюється руйнування пам’ятників, житлових будинків, погіршується здоров’я людей.
Руйнування озонового шару. Озоновий шар утворився над поверхнею Землі дуже давно (400 млн. років тому) на висоті від 10 до 50 км. Він захищає нас і всю біосферу від ультрафіолетового випромінювання Сонця. Тривожні повідомлення з Антарктиди свідчать, що озонових шар помітно зменшується. Причиною такого явища є широке використання в промисловості та побуті такого газу як фреон.
Зниження вмісту озону в атмосфері загрожує природі та людству вимиранням.
Вода – найбільш розповсюджений мінерал на Землі. Тканини рослин і тварин складаються на 50-90% з води, а людський організм – на 65%. Біологічна потреба людини в воді за рік у 10 разів перевищує її власні вагу. Для виробництва 1тони мила необхідно 2 тони води, цукру – 9 тон, паперу – 1 тис. тон. Використана людиною вода знову потрапляє в природне середовище, але біологічно, хімічно та фізично забрудненою.
Найбільш небезпечним є хімічне забруднення через промислові підприємства, сільське господарство та побутові відходи. Небезпечними для водойм є: нафтопродукти, відходи целюлозно-паперової промисловості, кислоти, мінеральні солі та миючі засоби. Як наслідок, вода є, але споживати її не можна. У тканині риби концентрація отрути перевищує її концентрацію у воді, що небезпечно для тварин, птахів і людей.
Біологічне забруднення полягає у надходженні до водойм із стічними водами різних видів мікроорганізмів, яких раніше тут не було. Багато з них є хвороботворними для людей. Забруднювачі: комунально-побутові стоки, м’ясокомбінати та безкультурний відпочинок людей на узбережжі морів.
Фізичне забруднення спричинене спуском у водойми теплих вод від різних енергетичних установок. У річках, які знаходяться поряд із ТЕС і АЕС порушуються умови нересту риб та гине планктон. Наприклад: АЕС скидають у водойми воду, нагріту до 45°С.
Людство з давніх пір забруднювало земну поверхню відходами своєї діяльності. Ґрунт, як природне утворення, у результаті хижацького користування, не розумної аграрної політики та розбазарювання під різні види будівництва знаходиться в стадії виснаження.
Використання мінеральних добрив призводить до перенасичення шкідливими хімічними речовинами. Культури, вирощенні на цих землях, є шкідливими на для людини (збільшення нітратів).
Найбільш небезпечними є радіоактивні відходи (тверді та рідкі). Проблема з їх захороненням до цього часу не вирішена.
Вирубка лісу на схилах, знищення трав’яного покриву, неправильна агротехнічна обробка землі приводить до ерозії ґрунтів. Урожайність на цих землях падає на 40-90%. Усе це зумовлено діяльністю людини!
Рослинність світу є головною умовою існування людства. Ліси – «легені планети», які забезпечують Землю киснем. Щорічно в атмосферу виділяється 400 млрд. тон кисню, проте його витрати сьогодні значно більші. Наприклад: 1 реактивний літак, перелітаючи з Європи в Америку, спалює від 50 до 100 тон кисню. Отже, ліс – це найголовніший стабілізатор навколишнього середовища, виробник кисню та головний об’єкт, що поглинає вуглекислий газ.
На початку ХХІ ст. екологічні проблеми розглядаються в кількох аспектах:
1) Для атмосфери найбільш гострими є проблеми «парникового ефекту», «озонових дір», кислотних дощів, пилового забруднення. (Додаток 1).
2) Практично непридатною є вода, у якій навіть у невеликих кількостях розчинені отруйні хімічні елементи. Найбільш забрудненими в гідросфері є річкові та озерні води. Просторам відкритого океану найбільшої шкоди завдає забруднення нафтопродуктами. Широке використання в господарстві і побуті виробів із пластичних синтетичних волокон, які легші за воду й майже не розчиняються за природних умов, призвело до їх значного нагромадження у водах Світового океану, особливо в Атлантичному океані.
3) Щороку з активного використання вилучаються мільйони гектарів земель. Деградацію земель спричиняє багато факторів: гірничі розробки, посилення водної і вітрової ерозії, хімічне забруднення ґрунтів тощо.
4) Нині темпи знищення вологих екваторіальних лісів планети в багато разів перевищують швидкість їх відновлення. Протягом 1990–2005 рр. планета втратила понад 125 млн. га лісу. Одночасно із вирубкою лісів йде процес опустелювання.
Унаслідок людської діяльності відбувається деградація всіх природних комплексів. Ми перебуваємо в ситуації екологічної кризи. Причини екологічної кризи:
Зростання кількості населення (на Землі проживає 7,6 млрд. чоловік).
Розвиток таких галузей промисловості, як енергетики (особливо атомної), чорної та кольорової металургії, машинобудування. Найбільшу небезпеку несе хімічна промисловість, яка виробляє штучні матеріали, яких ніколи не знала природа.
Розвиток сільського господарства і транспорту (особливо автомобільного).
Серед основних шляхів розв’язання екологічних проблем такі:
1) перехід до матеріало- та енергозберігаючих технологій, а в перспективі — до замкнутих циклів використання ресурсів, що дасть змогу перейти до безвідходного виробництва;
2) використання нагромадженого за тисячоліття людської діяльності досвіду раціонального природокористування. Розробка регіональних схем використання ресурсів залежно від природних, економічних та соціальних особливостей території;
3) розширення природно-заповідних територій, особливо в районах з нестабільними екологічними системами (тундра, пустеля, вологі екваторіальні ліси);
4) екологічна освіта й виховання населення.
Сировинна та енергетична проблеми:
Ці проблеми мають багато спільного, оскільки зумовлені передусім недостатньою кількістю розвіданих запасів корисних копалин і дуже нераціональним їх використанням. Вони виникли як глобальні у 70-х рр. XXст. Із часом спостерігається все більше їх загострення, адже нарощуються темпи розширення виробництва, що потребує зростання кількості ресурсів та енергії.
Основними шляхами вирішення сировинно-енергетичної кризи є:
перехід до матеріало- та енергозберігаючих технологій,
комплексне використання сировини,
створення маловідходного та безвідходного виробництв;
заміна багатьох видів природних матеріалів на штучні й синтетичні, які можуть створюватися із наперед заданими властивостями;
використання вторинних матеріалів: металобрухту, макулатури, пластмас.
Приклади високоефективного використання вторинної сировини показують «малі» високорозвинені країни Західної Європи. Тут використовується 80–90% щорічного надходження металобрухту, 50–70% макулатури та багатьох видів пластмас, до 75% побутового сміття спалюється з метою виробництва енергії.
Розв’язання енергетичної проблеми, крім повсюдної економії енергії і вдосконалення існуючої теплової енергетики на принципово нових технологічних засадах (наприклад, спалювання вугілля в «киплячому шарі»), передбачає широке використання альтернативних джерел енергії, передусім сонячної, вітрової, внутрішнього тепла Землі. Якщо тенденції впровадження альтернативних джерел та енергозберігаючих технологій розвиватимуться, розв’язання сировинно-енергетичної проблеми можливе вже в ХХІ ст.
Проблема освоєння Світового океану
Межі людської діяльності сьогодні не обмежуються суходолом. За оцінкою міжнародних експертів на Землі заселено та освоєно лише 12% від загальної площі. Технічний прогрес розширює межі географічної оболонки через освоєння Світового океану та космічного простору.
Перегляньте відео:
https://www.youtube.com/watch?v=oFiaVTwXpsE
https://www.youtube.com/watch?v=gndc37S14Sg
Що чекає людство в майбутньому? У XX столітті разом із глобальними проблемами виникла система поглядів на майбутнє – футурологія. Прогнози песимістів: до середини XXI ст. проблеми будуть загострюватися, людство не зможе впоратися з ними і почне поступово вимирати… На думку оптимістів, людству вдасться успішно подолати глобальні проблеми та гідно вступити в майбутнє в гармонії з природою.
Д.З.
1. Опрацюйте иатеріал вашого підручника, мою для вас підбірку, відое по посиланню.
2. Розробіть план дій щодо подолання данної проблеми.
Нагадую, що кінець семестра та навчального року не за горами, тому не баріться з виконанням робіт.
Чекаю 24/7.
До зустрічі.
ОЗ 7 клас
Тема:Наркотики і ВІЛ.
Пропоную переглянути:
Починаючи з 1995 року, Україна переживає епідемію ВІЛ-інфекції. Епідемія — це масове поширення інфекційної хвороби, що значно перевищує звичайний рівень захворюваності в певній місце вості. Існує наука епідеміологія, яка вивчає причини виникнення й об'єктивні закономірності розповсюдження інфекційних хвороб та розробляє заходи боротьби з епідеміями. Вона дає змогу прогно зувати, як будуть розвиватися епідемії й кого, вони найімовірніше вразять. Епідеміологи вивчають також епідемію СНІДу.
Характерною рисою поширення ВІЛ-інфікування серед мо лоді в Україні є те, що основний шлях інфікування в державі — ін'єкційний. Він пов'язаний із використанням наркотичних речовин. Можна сказати, що СНІД прийшов в Україну разом із наркотиками. На жаль, сьогодні Україна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю ВІЛ-інфікованої молоді віком від 15 до 24 років.
Отже, ВІЛ і наркотики тісно пов'язані між собою. Ін'єкційні наркотики — головний шлях розповсюдження ВІЛ в Україні, і бо ротися з ними треба одночасно.
Епідеміологи користаються висловом «групи ризику». Напри клад, курці - це група ризику розвитку раку легенів, а наркомани - група ризику зараження ВІЛ.
Якщо підліток хоче бути здоровим, то мусить знати про те, якому ризику він підлягає, приймаючи рішення, пов'язані з осо бистим здоров'ям.
Дозволяючи увійти у своє життя наркотикам, він дозволяє увій ти в нього й ВІЛ!
ВІЛ — це вірус імунодефіциту людини, який розмножується в клітинах крові. У навколишньому середовищі він швидко руйнується, а от у крові може жити досить довго. Цей вірус може потрапляти від хворої людини до здорової по-різному:
при потраплянні інфікованої крові в кровоносну систему людини;
використанні нестерильного інструмента;
переливанні інфікованої крові або пересадці органів і тканин;
від інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів, а також під час грудного вигодовування);
статевим шляхом.
Одним із головних шляхів передачі вірусу серед молоді України є використання нестерильного інструмента, тобто шприца, яким уводять наркотик одразу кільком людям.
Особливий інтерес становить термін життя ВІЛ усередині шприца або порожнистої голки. Учені з'ясували, що на нього впливає ціла низка факторів, зокрема кількість крові в голці, кількість вірусу в крові, температура навколишнього середовища. Але слід неодмін но зважати на те, що якийсь час вірус буде жити в шприці!
Основний шлях ВІЛ-інфікування серед молоді в Україні пов'язаний з уживанням наркотичних речовин. Окрім усіх інших нещасть, які приносять наркотики, є ще одне — це реальна небез пека заразитися й захворіти на СНІД.
Домашнє завдання :
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника, мою підбірку для вас та заповніть відповідно теми сторінки спец. зошита.
2.Оцініть своє ставлення до проблеми ВІЛ/СНІДу. Провести в класі умовну лінію. З одного кінця стануть ті, хто вважає ВІЛ/СНІД серйозною проблемою, а з іншої - ті хто думає, що вона надто перебільшена.
Нагадую, що кінець семестра та навчального року не за горами, тому не баріться з виконанням робіт.