понеділок, 9 травня 2022 р.

Добрий день.

Сьогодні 10 травня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 9 та 10 класів.


Географія 9 клас.

Тема:  Туризм в Україні.

Сприятливі кліматичні умови нашої країни забезпечують розвиток різних видів туризму протягом усього року.

Ландшафтні рекреаційні ресурси України дуже різноманітні. Для нашої держави характерна доволі розчленована поверхня з безліччю височин, плато, підняттів, останців тощо. Особливо мальовничими краєвидами вирізняється Правобережжя . Тут зосереджені й найбільші площі лісів, у яких основними деревними породами є сосна та дуб. Найпривабливішими для туристів є гірські масиви Карпат.

Важливу роль у розвитку туристичної діяльності мають рекреаційні ресурси морських узбереж та природно-заповідного фонду. Вони створюють сприятливі умови для розвитку пляжного й оздоровчого туризму .

Основою для організації екскурсійного, науково-просвітницького, екологічного туризму є об’єкти природно-заповідного фонду. На сьогодні до природно-заповідного фонду України входить понад 8 тис. об’єктів загальною площею 3,3 млн га.

Україна належить до найбагатших на бальнеологічні ресурси країн світу. Мінеральні води, зокрема «Миргородська», «Куяльник», «Поляна Квасова», «Берегівські мінеральні води», «Нафтуся», мають світове значення та є унікальними за своїм хімічним складом. Практично невичерпними вважають запаси лікувальних грязей.

 Подільські Товтри (Хмельницька обл.) — залишки давнього коралового рифу. За свою надзвичайну красу місцевість отримала назву «Подільська Швейцарія».

 Будацька коса (Одеська обл.) — це 18 км піщаних пляжів. З одного боку косу омивають води Чорного моря, з іншого — Будацького лиману.

Величезний туристичний потенціал мають історико-культурні (пізнавальні) ресурси. На державному обліку в Україні перебувають понад 130 тис. пам’яток археології, історії, мистецтва, архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва.

Найцінніші зразки природної та культурної спадщини перебувають під охороною ЮНЕСКО. До списку об’єктів ЮНЕСКО входять й українські культурно-архітектурні та природні пам’ятки 

ОБ'ЄКТИ СПАДЩИНИ ЮНЕСКО В УКРАЇНІ

Назва об'єкта

Рік внесення до списку

Розташування

Об'єкти культурної спадщини

Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра, церква Спаса на Берестові

1990

м. Київ

Історичний центр Львова

1998

м. Львів

Пункт геодезичної дуги Струве

2005

Хмельницька та Одеська обл.

Резиденція митрополитів Буковини та Далмації (нині Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича)

2011

м. Чернівці

Давнє місто Херсонес Таврійський та його хора

2013

м. Севастополь

Дерев'яні церкви Карпатського регіону Польщі та України

2013

Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська обл.

Об'єкт природної спадщини

Букові праліси Карпат та Німеччини

2007

Транскордонний об'єкт, у межах України — Закарпатська обл.

Залежно від складу рекреаційних ресурсів та сформованості туристичної інфраструктури в Україні виділяють рекреаційно-туристичні райони .

Нині серед них найінтенсивніше використовуються Південний (Причорноморський) і Карпатський райони, а також великі старовинні міста Київ, Львів, Чернігів.

Стан туризму в Україні( до 24 лютого 2022 року, але я вірю, що після нашої перемоги їх буде ще більше, вони будуть носити не лише внутрішній характер, але й міжнародний).

Різноманітні природні рекреаційні ресурси в поєднанні з багатою культурною спадщиною, вигідним географічним положенням, розвиненою транспортною інфраструктурою, наявністю людських та матеріальних ресурсів створюють усі необхідні передумови для розвитку туристичної сфери в Україні.

Основними показниками, що характеризують в'їзний туризм, є кількість туристів, що відвідали країну, та доходи від надання туристичних послуг. Протягом 2000—2020 рр. кількість іноземних туристів у нашій країні динамічно зростала. Рекордними для України за всі роки незалежності стали показники в’їзного туризму в 2020р., коли країну відвідало близько 25,5 млн осіб . За цим показником наша країна увійшла до десятки провідних туристичних країн світу.

Більшість іноземних туристів приїздили з найближчих країн: Росії, Молдови, Білорусі, Польщі. Значна частина українських туристів також віддавала перевагу поїздкам до сусідніх країн (виїзний туризм).

Переломним моментом для подальшого розвитку туризму в Україні стали події 2014 р. По-перше, через тимчасову окупацію Кримського півострова наша країна втратила близько 30% рекреаційно-туристичного потенціалу. По-друге, воєнні події на сході України вплинули на загальний імідж країни, що позначилося на скороченні обсягів в'їзного туризму.

Основні маршрути внутрішнього туризму в Україні спрямовані до об’єктів екологічної мережі — чистих річок та озер, лісових масивів, морського узбережжя, а також до архітектурних комплексів міст і селищ.

Незважаючи на потужний рекреаційно-туристичний потенціал, доходи від туризму (як зовнішнього, так і внутрішнього) в Україні порівняно з розвиненими країнами світу поки що досить невеликі.

 Динаміка кількості іноземних туристів в Україні.

ОТЖЕ:

• Туризм — це форма організації відпочинку, проведення дозвілля. З економічної точки зору туризм — це складова сфери послуг, що забезпечує обслуговування людей, які тимчасово перебувають поза межами постійного місця проживання.

• Рівень розвитку туризму та туристичної інфраструктури є показником економічного розвитку країни.

• Для успішного розвитку туристичної сфери наша країна має всі необхідні передумови: вигідне економіко-географічне положення на перехресті транспортних шляхів, сприятливі природно-кліматичні умови, багату культурну спадщину, людські та матеріальні ресурси.

• Розвитку туризму в Україні перешкоджає низка проблем, серед яких нині визначальну роль відіграє існуюча геополітична ситуація.

Д.З.

1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.

2. Дайте відповіді на наступні запитання:

а) Що таке туризм? Назвіть основні види туризму. 

б)Які чинники обумовлюють розвиток туризму в певному регіоні або країні? 

в)Які ресурси називають рекреаційними? Наведіть приклади рекреаційних ресурсів. 

г) Охарактеризуйте рекреаційні ресурси України. 

д)Назвіть головні особливості в'їзного, виїзного та внутрішнього туризму в Україні. 

е)Які проблеми перешкоджають розвитку туризму в Україні?

3.Запропонуйте природні та культурні об'єкти в Україні, які, на вашу думку, можуть бути занесені до переліку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Обґрунтуйте свій вибір.

4. Дослідіть складові рекреаційно-туристичного потенціалу одного з туристичних районів України . Результати роботи занесіть до таблиці:


Назва району

Географічне положення

Найвідоміші природні об'єкти

Найвідоміші культурно-історичні об'єкти

Види туризму


Завтра урок, тому д.з. чекаю СЬОГОДНІ.


Географія 10 клас.

Тема:Підсумкова контрольна робота за розділом «Африка».

1. Африка є найбільш політично нестабільним регіоном світу. За це Африку називають «киплячим континентом». З 1960 року, з часу здобуття незалежності більшістю країн, у більш, ніж третині нових держав відбулися збройні зіткнення через соціально – політичні, ресурсні, національно – етнічні, територіальні, ідеологічні протиріччя. Яка першопричина збройних конфліктів в Африці?
А. Низький рівень прибутків населення, що викликає невдоволення владою.
Б. Колоніальні кордони держав, які не враховують етнічних меж при етнічному мисленні населення.
В. Наявність в країнах великої кількості зброї в результаті її масштабної закупівлі на світовому ринку.
Г. Мало ефективний вплив світової громадськості на врегулювання збройних конфліктів.


2. Яка підгрупа країн, що розвиваються чисельно переважає в Африці?
А. Нові індустріальні країни
Б. Країни - дрібні острови
В. Найменш розвинуті країни
Г. Нафтодобувні країни


3. Які види природних ресурсів визначають схожість міжнародної спеціалізації Єгипту та ПАР?
А. Лісові ресурси гілей
Б. Нафта та природний газ
В. Сировина для кольорової металургії
Г. Рекреаційні ресурси морських узбереж


4. За фінансової підтримки високо розвинутих країн промисловою спеціалізацією  Демократичної Республіки Конго (ДРК) та Замбії стала кольорова металургія. Обидві країни входять до ТОП- 10 країн світу за виплавкою міді, випередивши такі країни: Канаду, Казахстан, Польщу. Що сприяло розвитку великих промислових районів, які спеціалізуються на кольоровій металургії на території цих африканських країн?
А. Транзитне географічне положення
Б. Забезпеченість мінеральною сировиною
В. Наявність потужних електростанцій
Г. Розвиток точного машинобудування


5. Африканський континент тривалий час був традиційною зоною політичних та економічних інтересів багатьох країн Європи, до яких згодом приєдналися США, а в останні роки Китай і Індія. Який чинник визначає зацікавленість африканськими  рівнем
А. Багатство природних ресурсів
Б. Зручне географічне положення
В. Наявність малоосвоєних територій
Г. Наявність дешевої робочої сили


6. Які види діяльності називають «трьома китами» економіки Єгипту, що створюють найбільшу частку ВВП країни?
А. річкове судноплавство, гідроенергетика на Нілі, вирощування бавовнику
Б. Видобуток залізних руд, виплавка сталі, швидкісні залізниці
В. Морське судноплавство, міжнародний туризм, видобуток нафти
Г. Виробництво бавовняних тканин, виробництво хімічних речовин, автомобільний транспорт.


7. Яку спільні риси розвитку економіки притаманні для ПАР та інших високо розвинутих переселенських країн: Канади та Австралії?
А. Зберігається високий рівень бідності, соціального розшарування та безробіття
Б. Велика праце ресурсна база, яка складається з робітників різного рівня кваліфікації та низьким  рівнем оплати праці 
В. Індустріально – аграрна структура економіки
Г. Більшу частку загальної суми експортних надходжень забезпечує добувна промисловість.

8.  Які існують ознаки впливу колоніального минулого на сучасну міжнародну спеціалізацію та просторову структуру  господарства країн Тропічної Африки?

9. Які характерні ознаки притаманні урбанізаційним процесам африканських країн?

10.  В Африці зосереджено близько 17 % площ лісових масивів світу в екваторіальному та субтропічному поясах. Які із зазначених тверджень правильно характеризують лісове господарство африканських країн, які розташовані в зоні  вологих екваторіальних лісів?
1. З деревини хвойних порід виготовляють папір, який іде на експорт.
2. Заготовляють кору коркового дуба, яка є однією  зі статей експорту країн.
3. Африканський  регіон постачає на світовий ринок деревину цінних порід: червоне, ебенове дерево, тощо.
4. Лише чверть африканських лісів є природними, решта є штучними насадженнями.
5. Поширена заготівля «диких» лісо продуктів: збирання дикорослої кави, дикого меду, одержання каучуку з дикорослої гевеї.
6. На освоєних лісових територіях проводяться лісо відновлювані роботи, що сприяє, збереженню екваторіального лісу.
7. Лісове господарство у першу чергу задовольняє місцеві потреби у паливі.
11.  Характерною рисою  ринків є цінова конкуренція, в якій перемагає той продавець, який має менші витрати і внаслідок цього може знижувати ціну на свою продукцію. Які чинники забезпечують конкурентні переваги українських товарів на світовому ринку?
1. Широке використання дешевих відновлюваних  джерел енергії.
2. Розвинена виробнича та соціальна інфраструктура.
3. Невелика частка амортизації обладнання у структурі виробничих витрат.
4. Енергозберігаюче та матеріалоощадне виробництво.
5. Низький рівень оплати праці при достатньо високому рівні кваліфікації робітників.
6. Низькі затрати на енергоносії та виробництво електроенергії.
7. Відносно низька вартість сільськогосподарської та мінеральної сировини.

12.  Розставте сільськогосподарські культури, що вирощують в Африці залежно від їхнього поширення від екваторіального кліматичного поясу до субтропічного.
А. Какао, олійна пальма
Б. Оливки, виноград
В. Арахіс, цукрова тростина
Г. Фінікова пальма.

Відповіді ЛИШЕ СЬОГОДНІ.

" вибачте, що через тиждень....." - це пізно.

Чекаю.







Немає коментарів:

Дописати коментар