Добрий день.
Стогодні 12 травня 2022 року.
Запрошую на урок географії учнів 6, 7 та 11 класи.
Географія 6 клас.
Тема: Найбільші за площею та чисельністю населення держави світу та держави - сусіди України на політичній карті світу.
Пропоную переглянути:
Кожна людина, де б вона не жила і до якого б не належала народу, є громадянином якої-небудь країни (держави). На Землі існує понад 200 країн. Вони різняться площею, яку займають, кількістю населення, особливостями географічного положення та ін.
Є країни-гіганти. Вони займають площі у кілька мільйонів квадратних кілометрів. До таких великих країн належать Росія, Китай, Індія в Євразії, США і Канада в Північній Америці, Бразилія в Південній Америці. Разом з тим є маленькі країни, що швидше нагадують міста. Їх і називають відповідно – держави-карлики. Найменша серед них – Ватикан. Його площа менше 0,5 км.
Кожна країна неповторна свої розташуванням у просторі – географічним положенням. Австралія займає цілий материк. Індонезія і Японія розташовані тільки на островах. Росія, Туреччина розташовані одночасно і в Європі, і в Азії. Одні країни мають приморське розташування і виходять до моря або океану. Інші розміщені в глибині материків і виходу до морів позбавлені. Більшість країн світу лежать на зручних рівнинах. Проте є й такі, що лежать високо в горах. Наприклад, більшість населення Мексики, Афганістану проживає на висоті понад 1 000 м над рівнем моря.
Україна розташована в Європі, в її південно-східній частині. З півдня наша країна омивається Чорним і Азовським морями. На заході Україна межує з Румунією, Молдовою, Угорщиною, Словаччиною, Польщею. На півночі кордон проходить з Білоруссю, на півночі і сході , з тією рашиською Росією про я особисто не хочу говорити. Наша країна займає площу 603,7 тис. км2 і за розмірами території є найбільшою в Європі.
Місця постійного проживання людей називають населеними пунктами. З поділом господарської діяльності людини на ремесло і сільське господарство відбувся і поділ населених пунктів на міські поселення і сільські. Міста виникали ще в стародавні часи як центри влади, торгівлі і ремесла, як військові укріплення.
Міста – це скупчення людей на порівняно невеликій території. У містах живуть десятки і сотні тисяч людей, а у великих містах – мільйони. Великими містами світу є Нью-Йорк, Мехіко, Лондон, Париж, Москва. Найбільшим за кількістю населення містом є Мехіко – столиця Мексики, де проживає близько 20 млн чоловік. До міст-мільйонерів належить і Київ, в якому проживають 2,7 млн чоловік. У містах зосереджуються різні підприємства – фабрики, заводи, транспорт. У містах багато культурних, навчальних і наукових закладів: театрів, музеїв, шкіл різного типу, інститутів, університетів. Тому їх називають центрами культури, освіти, науки, виробництва. Разом з тим, міста сильно забруднюють і змінюють навколишнє середовище. Перед міськими жителями гостро стоять проблеми шуму, забруднення повітря і води, перевантаження транспортом.
Незважаючи на швидке зростання міст, більше половини населення Землі проживає в селах. Населення сіл менше: в невеликих живуть десятки або сотні людей, а у великих – тисячі. Є й такі населені пункти, де проживає тільки одна сім’я. Це – хутори, ферми, метеостанції. Сільські жителі займаються обробітком землі (вирощують зерно, овочі, фрукти) і тваринництвом. Із сіл у міста везуть продукти харчування і сировину для харчової і текстильної промисловості, а з міст у села – промислові товари.
До селищ міського типу відносять поселення при шахтах, великих заводах. Курортні селища обслуговують приїжджих під час відпочинку. Існують зовсім невеликі селища – дачні.
Дуже відлюдними є ферми в Австралії. Зв’язок з сусідами там часто здійснюється телефоном або за допомогою радіо. По радіо лікар дає консультацію хворому. Так само по радіо здійснюється навчання дітей до 15-літнього віку. Для цього кожний учень має свою радіостанцію, за допомогою якої він може звернутися за допомогою до вчителів або інших учнів.
Ви вже знаєте, що серед тематичних карт виділяють політичні. На них різними кольорами позначені країни світу. Кольори вибрані довільно і можуть змінюватися на різних картах. На контурі країни підписується її назва. Невеликі за площею держави позначені цифрою. Під цією цифрою в легенді карти зазначена назва країни. Столиці держав на карті позначені кружечками – пунсонами. Кордони між державами показані умовним знаком у вигляді червоної пунктирної або неперервної лінії.
На планах місцевості крупний масштаб дозволяє зображувати населені пункти дуже докладно. На них показують головні вулиці, квартали. За планом можна побачити розташування парків, окремих будинків, різних закладів. В сільських пунктах нанесені ділянки, зайняті городами, садами. Завжди на планах показані шляхи сполучення – залізниці, автошляхи.
Д.З.
1).Опрацюйте матеріал вашого підручника, мою підбірку для вас.
2).Чи добре ви знаєте своє місто чи село? Використовуючи різні джерела знань, опишіть свій населений пункт за таким планом.
1. Назва населеного пункту. До якого району і області він належить?
2. Площа території; кількість жителів.
3. Коли виник і звідки походить його назва?
4. Найближче до школи підприємство (що воно виготовляє?).
5. Заклади культури, охорони здоров’я, спорту.
6. Особливості житла.
7. Види транспорту.
3). Опишіть географічне положення країн: Китаю, Індії, США, Бразилії, Єгипту за планом:
а) на якому материку розташована і в якій його частині;
б) чи має вихід до моря;
в) з якими країнами межує;
г) як називається і де розташована столиця;
д) в якому лежить географічному поясі.
4). Встановіть, якій державі належить найбільший острів світу – Гренландія.
- Як зображуються держави на політичній карті світу?
- Як різняться між собою місто і село? Які між ними існують зв’язки?
Географія 7 клас.
Тема:Атлантичний океан. Географічне положення. Рельєф дна. Клімат і води. Органічний світ і природні ресурси, їх використання. Охорона природи океану. Вплив океану на життєдіяльність людей прилеглих материків.
Пропоную переглянути:
Атлантичний океан простягається від субарктичних широт до Антарктиди на 16000 км. Це другий за площею океан.
Серединно-Атлантичний хребет простягається посередині океану з півночі на південь майже на 17 тис. км. За формою він нагадує латинську літеру S і має ширину понад 1 тис. км.
Найглибший глибоководний жолоб - Пуерто-Ріко (8742 м).
Води цього океану солоніші, ніж води будь-якого іншого, середня солоність вод океану становить 37‰.
Атлантичний океан посідає перше місце серед океанів за ступенем господарського освоєння, що спричиняє загострення екологічних проблем.
Найсильніші та найвищі припливи і відпливи спостерігаються в затоці Фанді. Висота припливу - 18 м.
Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.
2.Знайдіть в атласі та позначте на контурній карті географічні об’єкти, указані в підручнику в завданні до практичної роботи:
хребти: Північноатлантичний, Південноатлантичний;
моря: Карибське, Сарґасове, Балтійське, Північне, Середземне, Чорне, Азовське, Уеделла;
затоки: Мексиканська, Св. Лаврентія, Ла-Плата, Біскайська, Ґвінейська; півострови: Лабрадор, Флорида, Скандинавський, Піренейський, Апеннінський, Балканський;
острови: Великобританія, Ірландія, Ісландія, Куба, Гаїті, Пуерто-Ріко, Ньюфаундленд;
течії: Ґольфстрім, Північноатлантична, Канарська, Лабрадорська.
К.к. чекаю до наступного уроку.
Географія 11 клас.
Тема:Місце України на світовому ринку інвестицій та запозичень. Транснаціональні фінансові корпорації (банки, фінансові компанії) в Україні.
Цю тему ми розглянемо в контексті станом до 24 лютого 2022 року.
Фінансово-кредитна сфера України складається з фінансів підприємств і галузей, державного бюджету, місцевих бюджетів, соціального, майнового та особистого страхування, позабюджетних фондів, банківського, державного й міжнародного кредитів. Основними фінансово-кредитними організаціями нашої країни є банки, а також фінансові, страхові компанії, інвестиційні, пенсійні, позичкові фонди, ощадні каси.
На сьогодні у світі сформувався потужний ринок фінансово-банківських послуг. Міжнародну інвестиційну діяльність здійснюють переважно міжнародні й транснаціональні банки. Головною їх функцією є виділення коштів під відсотки або інші зобов’язання для реалізації масштабних проектів або підтримки національних фінансових систем (як в Україні). Прикладом співробітництва України з транснаціональними банками є її взаємодія з МВФ. Національні (державні) банки країн (США, Німеччини, Канади тощо) із фондів власних державних банків періодично виділяють нашій державі допомогу для розвитку або функціонування певних сфер. Наприклад, наприкінці 2018 р. Німеччина виділила нашій державі 75 млн євро.
У Києві працюють постійні представництва Світового банку, МВФ, МБРР, ЄБРР. За останні роки в Україні різко зменшилася кількість українських і зросли питома вага й активи іноземних (або з мішаним капіталом) банків. Зараз у банківській системі України найбільші активи належать європейським, американським і російським банкам (BNP Paribas, Credit Agricole, Deutsche Bank, ING Group, Unicredit Citigroup, Сбербанк, ВТБ тощо), які здійснюють фінансову діяльність у нашій країні.
Найбільш відомі з них: Всесвітній банк, Лондонський клуб, Паризький клуб, Європейський центральний та інвестиційний банки тощо.
Відповідно до Закону України «Про вступ України до Міжнародного валютного фонду, Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Міжнародної фінансової корпорації, Міжнародної асоціації розвитку та Багатостороннього агентства по гарантіях інвестицій» від 3 червня 1992 р. Україна стала членом МВФ. Крім того, держава співпрацює з багатьма фінансовими компаніями. Наприклад, Європейський інвестиційний банк під час саміту Україна—ЄС у Брюсселі підписав угоду про виділення позики на 75 млн євро для реалізації проекту «Підвищення безпеки автомобільних доріг у містах України». Інший приклад: у 2001 р. уряд України в результаті переговорів із Паризьким клубом домовився про реструктуризацію зовнішнього боргу на 580 млн дол. США за період 2000—2002 рр. на термін 12 років.
Для підвищення активності транснаціональних фінансових корпорацій в Україні необхідно створити сприятливий інвестиційний клімат та дієве законодавство, а найголовніше — подолати корупцію. Прикладом вдалого використання іноземних інвестицій та співпраці з міжнародними фінансовими корпораціями може бути сучасна економіка Китаю (мал. 3).
Перший у світі банк, який працює й донині, виник в Італії в Ранньому Середньовіччі. А коли виник перший банк в Україні, ніхто точно не знає. Відомо, що вже в X ст. за часів Русі виготовляли срібні й золоті монети. На них, як і тепер, був зображений давній державний символ (герб) — тризуб.
(Не плутайте Росія і Русь. Це різні терміни, різні геолокації.)
Вчені Вищої технічної школи Цюриха (Швейцарія) проаналізували взаємозв'язки 43 тис. ТНК та визначили, що існує відносно невелика група компаній, здебільшого банки, яка здійснює непропорційно великий вплив на світову економіку. Вони склали модель глобальної економіки, що дозволила їм визначити 147 ТНК, які контролюють близько 40% світових доходів.
Пропоную переглянути:
- Україна посідає незначне місце на світовому ринку інвестицій та запозичень. Міжнародну інвестиційну діяльність в Україні здійснюють переважно міжнародні й транснаціональні банки.
- В Україні відбуваються концентрація й централізація капіталу, що відповідає загальносвітовим тенденціям.
- Україна співпрацює з багатьма транснаціональними фінансовими установами, але для підвищення результативності цього процесу в країні необхідно побороти корупцію, створити сприятливий інвестиційний клімат, дієве законодавство.
Немає коментарів:
Дописати коментар