четвер, 5 травня 2022 р.

 Добрий день.

Сьогодні 6 травня 2022 року.

Запрошую на урок географії учнів 6 класу та на урок ОЗ учнів 5-6 класів.


Географія 6 клас

Тема:Людські раси, рівність рас.


 Люди, що проживають на планеті,дуже відрізняються одне від одного. У них різні мови, релігії,традиції, звички та. Звичайно ж різний зовнішній  вигляд. А чи знаєте ви, що на думку більшості вчених, поширення людських істот по Землі почалося з одного району в Африці близько 2-3 млн років тому?

 Отже, всі люди на Землі – далекі родичі? Сучасні генетичні дослідження це підтверджують. Чому ж тоді люди так відрізняються кольором шкіри, рисами обличчя та багатьма іншими ознаками? Відповідь на це запитання проста і не викликає суперечності у вчених : головною причиною є природа, точніше ті природні умови, в яких жили люди, розселяючись по планеті. Давайте з’ясуємо, як це відбувалося.

Формування поняття «раса»

  Землю населяють люди, різні за зовнішнім виглядом – кольором шкіри, волосся, очей, формою обличчя. Ці відмінності з’явилися дуже давно, коли окремі групи людей проживали далеко одна від одної. Тоді різні природні умови наклали свій відбиток на різні групи людей. У результаті багатовікового пристосування до певного природного середовища в них сформувалися різні зовнішні ознаки. Відтоді зовнішні ознаки передаються спадково від батьків дітям, з покоління в покоління, незалежно від місця проживання.

Групи людей із схожими зовнішніми ознаками називають людськими расами. Вчені-етнографи виділяють три основні людські раси. 

Європеоїдна раса – найбільш численна. До неї належать близько 45 % населення Землі. Зовнішній вигляд представників цієї раси не однаковий. У людей, що жили в північних районах, виробилися світла шкіра і світле волосся. У людей, що жили в південних районах, шкіра стала смаглявою, а волосся темним. Представники європеоїдної раси населяють головним чином Європу, частину Азії. Чимало їх за останні століття переселилися на інші материки.

Територія проживання – Європа та частина Азії   45%  населення Землі, тому найчисленніша  

 європеоїди.

 Південні райони проживання – смаглява шкіра, темне волосся

 Північні райони проживання – світла шкіра, світле волосся

  У людей монголоїдної раси жовтуватий колір шкіри, чорне пряме волосся, вузький розріз очей, обличчя вилицювате. Такі ознаки виникли внаслідок пристосування до частих вітрів і пилових бур. Зокрема, вузький розріз очей запобігав потраплянню пилу і піску. До цієї раси належать народи Азії, а також індіанці – корінне населення Америки. 

Монголоїди

 Жовтуватий колір шкіри,чорне пряме волосся.

 Територія проживання: Азія, Америка.

 Вилицювате обличчя

 Вузький розріз очей  

 Темно-коричневий або чорний колір шкіри через сильне опромінення

 Місце проживання – екваторіальний і торопічний пояси: Африка і Австалія

 Представники екваторіальної раси мають темно-коричневий або чорний колір шкіри, карі очі, чорне кучеряве волосся. Вони мають товщі губи і ширший ніс, ніж люди інших рас. Розміщення в екваторіальному і  тропічному поясах привело до пристосування їх організму до сильного опромінення сонцем. Через надлишок сонця в шкірі виробився спеціальний пігмент (фарбник). Від нього шкіра поступово набула темного кольору. Жорстке і кучеряве волосся утворює на голові ніби повітряну подушку – надійний захист від перегріву. А потовщені губи і широкі ніздрі полегшують випаровування води через слизову оболонку. Основні області розселення народів екваторіальної раси – Африка та Австралія. Багато їх проживає в Америці, але там вони не корінні мешканці, а нащадки негрів-рабів, вивезених з Африки ще в ХУІ–ХУІІІ ст. 

Екваторіальна

 Багато проживають в америці

 Товсті губи і широкий ніс

 Чорне жорстке кучеряве волосся  

Деякі вчені виділяють також австралоїдну расу. Представники автралоїдної раси зосереджені здебільшого в Австралії та на островах Тихого океану. Вони мають темний колір шкіри, волосся і очей, широкий і дещо приплюснутий ніс  

 Австалоїдна

 Темні очі

 Темний колір шкіри

 Місце проживання – Австралія та Океанія

 Широкий приплюснутий ніс  

 Темне волосся

Метиси- нащадки індіанців і європейці

 Мулати – нащадки негрів і європейців

 Самбо-нащадки негрів та індіанців

 Вчені довели, що здібності людини до розумової і фізичної праці не залежать від того, до якої раси вона належить. Будь-які народи можуть успішно розвивати свою культуру, науку, господарство.

 Великий внесок в обґрунтування рівності рас і народів вніс наш земляк Микола Миклухо-Маклай (1846–1888 рр.). Він все своє життя присвятив вивченню народів, що населяють тропічні острови Тихого океану. Тоді мало що знали про аборигенів островів, які не мали зв’язку із зовнішнім світом і стояли на низькому щаблі розвитку. У 1871 р. М. Миклухо-Маклай оселився на острові Нова Гвінея, де живуть папуаси, які відносяться до екваторіальної раси. Вчений прожив серед них тривалий час і встановив дружні стосунки. Вивчивши життя папуасів, Маклай дійшов висновку, що так званні первісні народи так само здатні до розумового розвитку, як і будь-який інший народ на Землі.

Пропоную переглянути:



 Домашнє завдання:

1. Опрацюйте матеріал вашого підручника та мою підбірку для вас.
2. Випишіть та вивчіть терміни.
3.Опишіть свою зовнішність з огляду на теорію про раси та зробіть висновок про свою приналежність до певної раси.
4. Наведіть приклади відомих вам людей, які належать до різних рас.

До зустрічі.




ОЗ 5 клас

Тема:Відпочинок на природі.

Пропоную переглянути:



Найкращий відпочинок — на природі. Природа дарує людям чисте, свіже повітря, гарний настрій і великий заряд бадьорості. Під час відпочинку людина не лише набирається снаги, а ще й отримує нові знання і враження. Перебування на природі, спілкування із нею зміцнює здоров’я, відновлює сили. Тому у вільний час, на вихідні дні, канікули — мерщій на прогулянку до лісу, на річку, у похід тощо, але тільки разом з дорослими.

Збираючись на прогулянку, насамперед подбай про одяг і взуття. Від того, яка пора року, на який час і куди ти збираєшся, залежить, що одягати і брати із собою. Але хоч куди б ти йшов, одяг і взуття мають бути зручними. Звичайний повсякденний одяг не завжди доречний для прогулянок.

Наприклад, найкращим одягом для подорожі, туризму, прогулянки до лісу є спортивний костюм. На випадок холодної погоди потрібен теплий светр, штани, теплі шкарпетки і верхній одяг. Так, вітрівка, штормівка чи куртка з капюшоном захистять не тільки від холоду, а й від комарів і кліщів. Збираючись у похід на декілька днів, необхідно мати накидку або куртку, що не пропускає вологи.

Для прогулянки на природі дуже важливе взуття. Воно має бути не новим, добре розношеним, щоб не стискало і не натирало ноги, не слизьким, на плоскій підошві, закритим, наприклад кеди чи кросівки, а взимку — теплі черевики або чоботи. Обов’язково під взуття слід одягати шкарпетки.

Якщо в куртці або кофтині немає капюшона, потурбуйся про головний убір. Улітку він захистить від сонця. Бажано, щоб капелюх був світлого кольору і з широкими полями або козирком. А взимку одягай теплу в’язану або спортивну шапочку. І обов’язково потрібні рукавички, можливо, й не одна пара, адже зимові прогулянки набагато небезпечніші через холод.


Д.З.
1. Опрацюйте матеріал вашого підручника, спец. зошита, мою підбірку для вас.
2. Дайте відповіді на запитання та надішліть їх мені до наступного уроку:

 Які небезпечні ситуації можуть виникнути на відпочинку?

— Як уникнути зустрічі з дикими тваринами?

— Коли гадюка стає небезпечною?

— Де в лісі найбільше кліщів?

— Як уберегтися від кліщів?

— Назвіть речі та одяг для прогулянки на природу.


ОЗ 6 клас

Тема: До кого звертатися по допомогу.

Аварійні служби

Отже, сталося щось таке, з чим ти не можеш упоратися. Десь спалахнуло, вибухнуло, хтось знепритомнів, потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, загубився... У цьому випадку слід негайно повідомити рятувальників. Куди телефонувати?

Перегляньте схему та випишіть номера телефонів екстренної служби:

Як повідомити рятувальників

Ти вже знаєш, куди звертатися по допомогу. А що казати? У критичній ситуації можна розгубитися, і дорогоцінний час спливатиме марно, поки добереш потрібні слова і повідомиш рятувальникам необхідну інформацію. Отже, запам’ятай головне правило: «Менше слів — більше інформації». Своє повідомлення побудуй за наведеним нижче планом:

  • 1. Що сталося.
  • 2. Хто постраждав.
  • 3. Адреса і найбільш зручний маршрут, щоб під’їхати.
  • 4. Прізвище того, хто телефонує.

Ось яким, наприклад, має бути стисле повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду: «Зіткнення тролейбуса і вантажного автомобіля на Квітковому бульварі поряд з магазином "Господарочка". Адреса: Квітковий бульвар, 36. Багато постраждалих. Під’їхати краще з боку Ринкової площі, бо з протилежного — автомобільний затор. Повідомив Пилипенко Валентин, продавець магазину».

Деякі подробиці можуть полегшити завдання рятувальникам і допомогти постраждалим. Так, якщо повідомити, що у людини погано з серцем або вона відчуває сильний біль у грудях, то до неї вишлють бригаду кардіологів зі спеціальним обладнанням."

Склади і запиши в зошиті повідомлення про пожежу в багатоповерховому будинку.

Як зв’язатися з аварійною службою

Як зв’язатися з аварійною службою

«Звісно, по телефону», — скажете ви. Добре, якщо він під рукою. А якщо його немає або твій мобільник розрядився? Уяви наведені у крос-тесті ситуації і перевір свою винахідливість.

1. У тебе вдома немає телефону, а в сусідів є. Якщо тобі треба викликати рятувальників, ти звернешся до сусідів  чи побіжиш надвір шукати телефон-автомат ?

2. Ти став свідком ДТП на шосе за межами населеного пункту. Щоб викликати «швидку допомогу» і міліцію, побіжиш до найближчого житла  чи зупиниш будь-який автомобіль і попросиш водія допомогти або викликати «швидку допомогу» ?

3. Ти підбіг до телефону-автомата, щоб терміново викликати аварійну службу, але до нього стоїть черга. Ти станеш у чергу  , попросиш зателефонувати без черги , попросиш того, хто телефонує, перервати розмову і дозволити тобі викликати рятувальників ?

4. Ти залишився вдома сам, а незнайомий чоловік дзвонить у двері і просить негайно відчинити, щоб викликати «швидку допомогу». Ти відчиниш двері , відмовишся відчиняти  чи запропонуєш сам викликати «швидку», не відчиняючи дверей?

5. Ти вчиниш цілком правильно. Якщо сталося нещастя, слід відкинути сором’язливість і стукати в усі двері, просити у сусідів допомогти 

6. Неправильно. Поки добіжиш, хтось може й померти.

7. Через надмірну сором’язливість змарнуєш дорогоцінний час і можеш втратити шанс врятувати комусь життя .

8. Це правильне рішення. Водії автомобілів зазвичай мають при собі мобільні телефони і одразу викличуть рятувальників. А якщо й не мають, вони швидше дістануться до найближчого населеного пункту і викличуть допомогу .

9. Стоятимеш у черзі — втратиш дорогоцінний час. Відкинь будь-які вагання: якщо сталося нещастя, ти маєш право негайно зателефонувати до аварійної служби .

10. Цього недостатньо. Той, хто тримає слухавку, може розмовляти ще кілька хвилин. Будь рішучішим .

11. Неправильно. Зловмисники часто просять відчинити, щоб скористатися телефоном, або кажуть, що вони з ЖЕКу, пошти, міліції. Якщо ти вдома сам, ніколи не відчиняй дверей незнайомим людям. Знайди інше рішення .

12. Правильно! Люди здебільшого з розумінням ставляться до такого прохання, але навіть якщо станеться інакше, не зважай — ти зобов’язаний вчинити саме так .

13. З одного боку, ти робиш розумно, коли не відчиняєш дверей незнайомцям, але зваж на те, що від тебе, можливо, залежить людське життя. Подумай, як можеш правильно вчинити в такій ситуації .

14. Молодець! Саме так і треба вчинити. Ти дістався кінця і тепер готовий правильно діяти у складних ситуаціях.

Як взаємодіяти з рятувальними службами

Поки рятувальники дістаються місця трагедії, слід звільнити під’їзні шляхи до будинку, які часто використовуються як транспортні стоянки. Знайти власників автомобілів неважко. На багатьох автомобілях встановлено сигналізацію, і досить штовхнути таке авто, щоб вона спрацювала. Власник вийде і збільшіть проїзд.

Коли рятувальники прибудуть на місце, дуже важливо, щоб їм не заважали і виконували їхні вказівки. Це — професіонали. Вони спеціально навчені і мають досвід роботи в екстремальних ситуаціях. Вони краще знають, що, коли і як треба робити, але не мають часу на пояснення. Якщо інші люди потрапили в гіршу ситуацію, ніж ти, скажи про це рятувальникам, але не сперечайся, коли вони рятуватимуть тебе — їм видніше.

Ніхто не застрахований від небезпечних ситуацій. Не можеш сам упоратися з небезпекою — негайно звернись до аварійних та рятувальних служб.

Рятувальні служби викликають з будь-якого найближчого телефону поза чергою і безкоштовно.

Повідомлення про екстремальну ситуацію повинні бути стислими та інформативними.

Ніколи не жартуй з викликами рятувальних служб! Це карається великим штрафом. Та найголовніше — без допомоги можуть залишитися ті, хто її насправді потребує.


Д.З.

1. Опрацюйте матеріал вашого підручника, спец. зошита та мою підбірку для вас.

2.В моїй підбірці є низка запитань та завдань - виконайте їх і надішліть мені до наступного уроку.

До зустрічі.

Немає коментарів:

Дописати коментар