вівторок, 6 вересня 2022 р.

 Добрий день. 

Сьогодні 6 вересня 2022 року.

Запрошую на урок ОЗ учнів 6 та 7 класів і на урок географії учнів 10 класів.

ОЗ 6 клас

Тема: Життя і здоров’я людини.

«Що потрібно, щоб квіти добре росли?»

1) оберігати їх, прополювати від бур'янів; 

2) поливати, підживлювати, щоб вони добре розвивалися; 

3) лікувати, якщо на них нападуть комахи-шкідники. 



 Наше здоров'я так само потребує, щоб його берегли (що ми для цього робимо?); розвивали, зміцнювали його (як ми зміцнюємо своє здоров'я?); а у разі необхідності відновлювали, тобто правильно лікували .

Продовжіть фразу: «На цьому тренінгу я...»

Пропоную переглянути:



 Домашнє завдання :

1. Опрацювати матеріал вашого підручника.

2. Письмово дати відповіді на запитання з моєї підбірки.

3. Створіть малюнок на тему: " Здоровий спосіб життя - це модно".

ОЗ 7 клас

Тема:Цілісність здоров'я. Чинники впливу на здоров'я.

Привітання, створення позитивного настрою
                      Чому всі мають дбати про здоров'я?
                      Бо світ навколо – пречудовий!
                      Бо з друзями цікаво час проводить,
                      З сім'єю разом – милуватися природою!
                      Ви цінувати мить навчіться..
                      Тож починаймо! Посміхніться…
                                                                 Олена Жадан
Поміркуйте та напишіть своє враження від віршу.

Усі ми добре знаємо, що здоров'я – найбільша людська цінність, яку, на жаль, багато хто починає цінувати і берегти, вже втративши частину скарбу, відпущеного нам природою. Отже, попри всі труднощі буття, кожен із нас має свідомо ставитися до свого здоров'я, берегти найдорожчий скарб у житті.
А бути здоровим – значить бути веселим, життєрадісним, із надією зустрічати новий день, почуватися по-справжньому щасливим.
Наукові дані свідчать про те, що людина має можливість жити 100 років і більше. Відомо, що чимало мешканців Нагірного Карабаху на Кавказі навіть у 100 років зберігають високу працездатність і гарне самопочуття.
Так, Рашид Абдуллаєв вийшов на пенсію лише на 117-му році життя. А жителька Азербайджану в 140 років не полишала ткати килими. 
Проблема збереження і зміцнення здоров'я творчо розвиненої особистості була закладена ще багатовіковою історією людства. Протягом усього розвитку людину турбувала думка  про забезпечення міцного здоров'я, радісного відчуття життя, тому вона прагнула до розгадки таємниці здоров'я та вічної молодості.
Поняття здорового способу життя і поведінки, що відповідає принципам природи, були предметом постійного вивчення давніх людей. Своє розуміння здорового способу життя існувало в культурах усіх великих цивілізацій. Багатьом добре відомо, що в західних культурах існував культ тіла, правильного розвитку людини. Там виникли Олімпійські ігри і всі погляди на фізичне вдосконалення, відомі як фізична культура. Але мало кому відомо, що первинне значення в отриманні здоров'я давні греки приділяли зовсім не фізичній культурі, а душевному стану.
У своєму трактаті «Вказівка до щастя» аль-Фарабі зауважує: «Досконалість людини – це здоров'я: якщо є здоров'я , то його слід зберігати, а якщо немає, то його слід придбати. Здоров'я досягається тільки у разі дотримання заходів: за помірного вживання їжі досягається здоров'я, за помірної праці набувається сила, точно так хороша вдача досягається у разі помірних дій», тобто тим самим учений акцентує увагу на важливості, взаємозумовленості нерозривності й цілісності фізичного, психічного, соціального здоров'я.

Складові здорового способу життя:

Мабуть , кожному відомі мудрі слова: «Ми, їмо для того, щоб жити, а не для того, щоб їсти». Справді, не можна бачити мету і зміст життя в їжі. Однак, важливо правильно харчуватися. Дехто вважає, що не має значення де і що їсти, аби не бути голодним. Минає час, і така людина починає нездужати. Треба з молодих років дотримувати правильного режиму харчування. Але, що це означає? Правильний режим харчування передбачає відповідну кількість і якість спожитих продуктів, які має спожити людина, достатній вміст  у них необхідних поживних речовин, раціональний розподіл їжі протягом дня, відповідну черговість страв і сприятливі умови для їх споживання.
Японські вчені довели, що для підтримки здоров'я   людина повинна робити щодоби до 10000 кроків, тобто проходити за день 7-8 км. За короткий час за допомогою декількох правильно підібраних вправ можна зняти загальне стомлення та поліпшення самопочуття. Отже, рухова активність – невід'ємна складова здорового способу життя. 
Найкращий відпочинок – міцний сон уночі. Людина спить третину свого життя. Сон і здоров'я взаємопов’язані: сон допомагає людині відновити сили. Під час сну накопичується  енергія. Спати потрібно стільки. Скільки вимагає твій організм. Згідно з життєвим ритмом.
Загартовування.
Слід розуміти, що:
відпочинок – це не ледарювання, а правильна зміна видів діяльності.
Відпочинок слід планувати
Є шкідливі способи відпочинку, що призводять до розумового та фізичного виснаження.
Іменем грецької богині здоров'я, чистоти і санітарії, Гігієї названо наукову галузь, яка займається дослідженням факторів навколишнього середовища, що впливають на здоров'я людини – гігієну. Дотримання її правил – одна із складових здорового способу життя. 
 Не менш важливими для здоров'я людини є позитивні емоції.







Домашнє завдання:

1. Опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми.
2. Вивчити терміни.
Малюнок на тему: " Здорова людина - здорова нація".



Географія 10 клас
Тема: Політична карта світу.

Територія - частина поверхні суходолу на Землі з природними і створеними людською діяльністю ресурсами, що має певні просторові межі і географічне положення.

Країна - територія з визначеними кордонами і населенням, що в політико - географічному відношенні може мати державний суверенітет або бути залежною.

Держава - суверене політичне утворення, країна з певною територією, господарством і політичною владою в ній.
Колонія - країна, населення яких позбавлене державності й політичних свобод, а економічні ресурси контролюються метрополією.

Підопічні території - землі, тимчасово передані ООН під управління тієї чи іншої держави (наприклад, Маріанські острови).

Протекторат – формальне заступництво сильної держави над слабкою та фактичне управління нею (наприклад, Андорра, Сан-Маріно, Монакко...)

Валовий внутрішній продукт держави – це сукупна вартість за ринковими цінами усього обсягу кінцевих товарів і послуг, вироблених і реалізованих у даній країні впродовж одного року.

Валовий національний продукт – відрізняється від ВВП тим, що враховує доходи фірм і громадян даної країни, які отримані за кордоном, проте виключає доходи зарубіжних компаній та осіб, які займаються діяльністю в даній країні.



Різниця між незалежними державами і залежними країнами:

На сьогоднішній день на цій карті нанесені 230 країн світу, які відрізняються між собою площею території, географічним положенням, чисельністю населення, національним складом, рівнем розвитку та формами державного устрою. З цих країн 190 є суверенними та незалежними, які мають самостійність, як у внутрішніх, так і зовнішніх справах. Суверенні країни самостійно вирішують свої справи і не потребують втручання інших держав.

Решта країн не є самостійними і поділяються на колонії, протекторати та департаменти. До колоній належать країни, які знаходяться під владою іншої держави та не мають ні політичної, ні економічної самостійності.

Форми колоніальної залежності

Форми колоніальної залежності бувають різними. Ці території можуть різнитися за формою залежності та мати наступний статус:
• Заморські території – це території з одиницями адміністративного розподілу метрополій, які мають ідентичні органи влади. Наприклад, Франція має заморські департаменти і заморські території метрополій. До них належить Нова Каледонія, Гваделупа та інші. Гренландія і Фарерські острові є самокерованою автономією Данії.
• Протекторати являють собою форму колоніальної залежності, де країна-протектор вирішує внутрішні проблеми та повністю здійснює зовнішню діяльність. До таких територій належить Монако та Сан-Марино.
• До підопічних належать такі території, що знаходяться під опікою ООН чи якоюсь певних держав. Так, наприклад під опікою США знаходяться Маріанські острови.
• До домініонів належать такі самоврядні території, що входять до складу Британської імперії, і головою держави цих територій є англійська королева. Після 1937 року ці держави увійшли до Британської Співдружності, а термін «домініон» вийшов з ужитку.

Політична та економічна системи держав

Кожна сучасна держава має певну політичну та економічну систему. Від економічного і правового розвитку держави залежать умови життя населення, міжнародний авторитет та розвиток країни.

Політична система суспільства залежать від влади та методів управління цим суспільством. В сучасному світі пріоритетною політичною системою є демократія.

   Д.З.
1. Опрацюйте п. 2, аналіз мал. 2-3 стор. 12.
2. Вивчити терміни.
3. Усно дати відповіді на запитання 1-4 на стор.12.


















Немає коментарів:

Дописати коментар